Záhada Bermudského trojúhelníku

Sdílejte naše články a podpořte Radostné zprávy!

Záhada Bermudského trojúhelníku

Bermudský trojúhelník. Snad všichni jsme o něm už slyšeli. Tento název v nás dokáže vyvolat nepříjemný, tajemný a nejistý pocit. Není se čemu divit. Právě Bermudský trojúhelník je jednou z největších záhad několika posledních desítek let. Jde o oblast, kde se lodě a letadla beze stopy ztrácejí. Přesto je to jen jedna oblast z mnoha, které se na naší planetě vyskytují. Můžete ho znát pod názvy ,,prokletí moře“, ,,hřbitov Atlantiku“ nebo ,,ďábelský trojúhelník“. Pojďme se na tuto ,,největší záhadu moderní doby“ podívat podrobněji.

Nejstarší zmizení

Bermudský trojúhelník je oblast, která se rozkládá na území západního Atlantiku; mezi Bermudským souostrovím, Floridou a Portorikem. Od roku 1945 zde zmizelo přes sto letadel a lodí a více jak 1000 lidí beze stopy. Už Kolumbus tvrdil, že nad touto oblastí viděl záhadná světla. Opravdové a potvrzené první zmizení se však odehrálo až v roce 1840. Jednalo se o francouzskou loď Rosalie, která plula z Evropy do Havany. Rosalie plula pod napjatými plachtami a její náklad se našel nedotčený. Všichni lidé zmizeli.

V roce 1872 dvojstěžník Mary Celeste vyplul z New Yorku ve směru Janov. Loď do svého cíle nikdy nedoplula. O měsíc později byla Mary Celeste nalezena anglickou brigou Dei Gratia mezi Azorskými ostrovy a Portugalskem. Plula neporušená, s veškerým nákladem na palubě, ale naprosto bez posádky. Zůstaly zde šperky, cennosti i osobní věci. Chyběl pouze sextant a záchranné čluny. Bylo patrné, že posádka loď opustila ve spěchu. Poslední zápis v lodním deníku ukázal, že se loď v ten čas nacházela v oblasti Bermudského trojúhelníku. 

V lednu 1880 vyplula britská fregata Atlanta z Bermud do Anglie. Na palubě bylo 290 lidí. Beze stopy zmizela.

Let číslo 19

 První letadlové zmizení se zde odehrálo 5. prosince 1945. Tehdy odstartovalo pět bombardérů amerického námořnictva typu Grumman Avenger, určených k torpédování lodí, na cvičný let ze základny Fort Lauderdale na Floridě. Letové podmínky byly dobré a letadla byly zcela schopné letu. 

Velitel letky, poručík Charles C. Taylor byl velmi zkušený pilot. Mělo se jednat o rutinu, naprostou hračku, dokonce i pro letce začátečníka. Jenže v 15.45 velitel základně nahlásil, že nemůže udat svou polohu, což bylo naprosto absurdní. Jak by tak zkušený letec, jako byl Charles C. Taylor nedokázal rozpoznat svou polohu? Věž tedy s údivem vydala pokyn, aby se Taylorova letka držela předepsaného kurzu směrem na západ. Piloti však nebyli schopni udat, zda letí na západ, nebo jakým směrem vlastně letí. Tvrdili, že nedokáží rozeznat žádný směr, že je vše obráceně a že ani oceán nevypadá jako obvykle. Věž se je stále snažila navést správným směrem, jenže letka z nepochopitelných důvodů  nenalezla orientaci. Jejich hlasy slábl a slábly, až zmlkly docela. 

Téhož dne o několik hodin později se po ztracené letce vydal pátrat letoun Martin Mariner, který byl určen k nasazení při katastrofách. Letoun byl skvěle vybavený pro přežití; měl zesílený trup, který dokázal přežít i tvrdší přistání; třináct členů posádka platilo za zkušené veterány, přesto všechno se rovněž ztratil. Zmizel stejně beze stopy jako stroje, které se vydal zachránit. Dodnes se po nich nenašla ani stopa. 

Zmizení lodi Cyclops

Stalo se to 4. března 1918. Americká zásobovací loď Cyclops vyplula z Barbadosu do Norfolku. Byla dlouhá 150 metrů a nesla 309 členů posádky. Loď měla na palubě vysílačku, ale nikdo nezaznamenal žádný pokus o spojení ani žádnou rádiovou zprávu. Počasí bylo dobré, viditelnost skvělá a vítr byl mírný. Loď Cyclops zmizela beze stopy.

Tehdy si mnoho lidí myslelo, že loď potopila německá ponorka, jenže po 1. světové válce se ukázalo, že se zde ten den žádná ponorka nenacházela. Je možné, že Cyclopse mohl unést jeho kapitán, který byl původem Němec. Také se spekuluje o vzpouře, kvůli kapitánově podivínské povaze a špatné komunikaci s posádkou. Ať to bylo jakkoliv, dodnes se jedná o jedno z největších plavidel, které zmizelo z povrchu země. 

Neobvyklé jevy

V této oblasti se děje spousta záhadných událostí. Kromě mizení lidí, letadel a lodí beze stopy se tu vyskytuje i spousta neobvyklých jevů. Například je prokázáno, že se tu kompas chová velmi podivně. Střelka prý vykonává chaotické pohyby nebo se otáčí stále dokola, kolem své vlastní osy. Je zde vysoký výskyt neobvyklých atmosférických jevů, jako je náhlá ztráta viditelnosti a nemožnost určit polohu obzoru. Někteří lidé tvrdí, že se zde odehrává časový posun. Některá letadla přelétávající přes tuto oblast dorazila do svého cíle buď nevysvětlitelně brzy nebo neobvykle pozdě. Letadla se také záhadně ztrácejí z obrazovky radaru a opětovně se objevují po uplynutí záhadně dlouhé doby. Často jsou zde pozorována tajemná světla a to jak na obloze, tak pod vodní hladinou.

Šílené teorie

Mnozí záhadologové přišli s velkým množstvím teorií, které by mohly vysvětlovat ona záhadná zmizení. Jeden obecně rozšířený názor tvrdí, že Bermudský trojúhelník je ideálním místem pro vetřelce z vesmíru, kteří zde číhají na pozemšťany a unášejí je pro své pokusy. Další názor tvrdí, že v této oblasti existovala dávno ztracená civilizace – Atlantida. Její obhájci říkají, že atlantští učenci vytvořili antigravitační síly, které nepřestávají působit ani po potopení Atlantidy. Jsou tu i názory, že Bermudský trojúhelník je bránou do jiného světa či prostoru.

Možná vysvětlení

Letadla a lodě mohou v Bermudském trojúhelníku mizet ze zcela normálních a konvenčních důvodů. Tato oblast je vysoce frekventovaná a tak je přirozené a zákonité, že zde dochází k většímu množství ztroskotání. Oblast je také bohatá na hurikány, tornáda, mlhy a vzdušné turbulence. Letadla mohou být stržena dolů vzdušným vírem. Také velmi členitý povrch mořského dna vytváří velké vlny a nejrůznější víry. Taktéž hloubka oceánu zde dosahuje až 6000 metrů. Je tedy téměř nemožné nalézt všechny vraky lodí a letadel. 

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 90 Kč
Zobrazit formulář pro nákup