Vitamin D pod drobnohledem – 9 varovných signálů jeho nedostatku

Sdílejte naše články a podpořte Radostné zprávy!

Slunce autor: Geralt zdroj: Pixabay.comZdravotní účinky vitaminu D nabyly velké popularity. Již v roce 1930 doktoři objevili souvislost mezi nedostatkem tohoto vitaminu a onemocněním kostry zvaném křivice, jenž se projevuje řídnutím kostí a zubů. Dokonce ani člověk, jehož jídelníček zahrnuje adekvátní množství vápníku, nemá nad křivicí vyhráno. Organismus bez patřičného množství vitaminu D nedokáže vápník efektivně zpracovat, což vede k demineralizaci kostí. Projevuje se také zakřivením nohou, bolestmi kostí, potížemi se zuby, rozšiřováním zápěstí, častými zlomeninami a deformací lebky.

Protože se křivice jen zřídkakdy vyskytuje v zemích prvního světa, je snadné se domnívat, že nouze o vitamin D je věcí minulosti. Nicméně nová studie si posvítila i na jiná onemocnění, za jejichž příčinu by člověk nedostatek vitaminu D ani v nejmenším nepovažoval.

Co je tedy vitamin D?

Rozlišujeme několik typů vitaminu D, jako D2, se kterým se setkáváme v našem jídle, a D3, který je produkován kůží, pokud ji vystavíme slunečnímu svitu. Jeho hlavním účelem je regulovat hladiny vápníku a fosforu.

Sluneční vitamin?

Získat vitamin D z každodenní stravy je docela obtížné. Jeho nejbohatším zdrojem jsou tučné ryby, jako např. tuňák, makrela nebo losos. Slušné množství tohoto vitamínu najdeme i v některých houbách – při vystavení ultrafialovému záření se jeho koncentrace zvyšuje.

Přestože naše kůže produkuje určitý podíl denní dávky vitaminu D, pobyt na Slunci nestačí. Jeho tvorba je z velké části limitována nejrůznějšími faktory, jako například ročním obdobím, polohou Země vůči Slunci, oblačností, znečištěním ovzduší nebo dokonce způsobem použití opalovacího krému.

Symptomy nedostatku vitaminu D: 9 nejdůležitějších varovných signálů

U některých lidí se nízké hladiny vitaminu D neprojeví okamžitě. Ti, kteří jeho symptomům musí čelit, mohou zažívat neklidný spánek, svalové křeče, vyčerpanost, bolest končetin nebo svalů, neschopnost koncentrace, bolesti hlavy, problémy s močovým měchýřem, zácpu, nebo průjem.

Uvádíme dalších devět vážných zdravotních následků nedostatku vitaminu D.

  1. Astma – suplementace vitaminu D snižuje četnost astmatických záchvatů, stejně tak jako jejich intenzitu.
  2. Deprese – nedostačující hladina vitaminu D je spojována s depresí a dalšími psychickými poruchami. Dokonce ženy, které hlídají svůj příjem vitaminu D v těhotenství, snižují šance vzniku duševních nemocí u jejich dětí.
  3. Srdeční choroby – proběhla studie, která dovedla vědce k zjištění, že kardiovaskulární onemocnění se mnohem častěji vyskytují u lidí, trpících nedostatkem zmiňovaného vitaminu. Suplementace této látky velice prospívala i dětem.
  4. Vysoký krevní tlak – souvisí nejen s nízkou hladinou vitaminu D, ale také vápníku, hořčíku a draslíku.
  5. Revmatoidní artritida – RA je vážná nemoc způsobující bolestivé záněty a poškození končetin. Studie prokázaly, že vitamin D dokáže tuto bolest a ztuhlost zmírnit.
  6. Roztroušená skleróza – výsledky provedených výzkumů prokázaly, že zeměpisná poloha ovlivňuje riziko vzniku tohoto onemocnění. Čím dále žijete od rovníku – a čím méně se vystavujete Slunci – tím vyšší je riziko, že se u vás tato nemoc projeví.
  7. Rakovina – s nedostatkem vitaminu D souvisí i mnoho druhů rakoviny, včetně rakoviny prsu, prostaty a tlustého střeva. Propojení je tak silné, že klinika Mayo uvádí doporučené dávkování tohoto vitaminu pro prevenci i léčbu rakoviny prostaty.
  8. Onemocnění dásní – záněty dásní mohou způsobovat bolest, krvácení a ztrátu zubů. Vitamin D napomáhá utváření defensinů a katelicidinů, látky nezbytné pro správnou funkci imunitního systému, které eliminují škodlivé bakterie v ústní dutině.
  9. Cukrovka – podle neziskové organizace World’s Healthiest Foods by nedostatek vitaminu D mohl zapříčinit potíže se zpracováváním cukru a zvýšit tak riziko onemocnění cukrovkou.

Rady pro zdraví.

Zdroj


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 90 Kč
Zobrazit formulář pro nákup