Veganské zdroje vitamínu D

Sdílejte naše články a podpořte Radostné zprávy!

slunce person-110305_640 autor-geralt zdroj-pixabayVitamín D je nesmírně důležité pro správné fungování našeho organismu a jeho důležitost je často podceňována. Je to jediný vitamín, který může být vyroben v našem těle ze slunce. Protože většina lidí trpí nedostatkem vitamínu D, je vhodné zaměřit se na zdroje tohoto vzácného vitamínu z potravin či speciálních doplňků. Věděli jste však, že nejobvyklejší zdroj vitamínu D je živočišného původu?

Aditivovaný vitamín D najdete nejčastěji ve formě vitamínu D3 (nebo-li cholekalciferol), který pochází z živočišných zdrojů – nejběžnějším zdrojem je rybí tuk, či jiné zvířecí tkáně. V některých případech může být vitamín D3 vyráběn z vlny ovcí, které nebyly zabity, ale ani tato varianta pro vegany nepřichází v úvahu. Vitamín D3 zkrátka pro vegetariany není vhodná alternativa.

Druhou možností je vitamín D2, který je vyráběn synteticky a právě ten je pro vegetariány vhodný. D2 se vyrábí ozařováním rostlinných zdrojů ultrafialovými paprsky. Tuto formu vitamínu D najdete v některých potravinových doplňcích a obohacených potravinách, jako je sojové mléko, cereálie či margarín.

Doporučená úroveň adekvátního příjmu (AI) pro aktivní formy vitamínu D je 5 mikrogramů (mcg), nebo 200 mezinárodních jednotek (IU) pro dospělé ve věku 31 až 50 let. Nad 50 let se AI zvyšuje na 10 mikrogramů, nebo 400 IU. Pro vegetariány, zejména vegany (nekonzumují žádné živočišné produkty), může být skutečnou výzvou nabýt dostatek vitamínu D z potravinových zdrojů.

 

foto: http://pixabay.com/cs/osoba-%C4%8Dlov%C4%9Bk-radost-z%C3%A1pad-slunce-110305/


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 90 Kč
Zobrazit formulář pro nákup