Vědci zjistili, jak vyrobit etanol z vody a CO2

Sdílejte naše články a podpořte Radostné zprávy!

eko pumpa Sao_Paulo_ethanol_pump_04_2008_74_zoom autor-Mariordo zdroj-wikimedia commonsDobrá zpráva pro všechny, kdo se obávají o energetickou budoucnost a o devastování přírody za účelem zisku zdrojů energie. Nové šetrné technologie se již rýsují na obzoru.

Vědci ze Standford University objevili nový, vysoce efektivní způsob, jak vyrábět kapalný etanol, který nezahrnuje energeticky intenzivní produkci potravin, jako je třeba kukuřice. Tento slibný objev založený na oxidu uhelnatém je ekologicky šetrnou alternativou ke konvenční produkci etanolu ze zemědělských plodin.

Byl objeven první kovový katalyzátor, který může produkovat nezanedbatelné množství etanolu z oxidu uhelnatého při pokojové teplotě a tlaku, což jsou jinak velice obtížné elektrochemické reakce.

Většina dnešního etanolu se vyrábí při vysokých teplotách fermentačních zařízení, která chemicky přeměňují kukuřici, cukrovou třtinu či jiné rostliny na kapalná paliva. Pěstování plodin pro biopaliva vyžaduje tisíce akrů půdy a obrovské množství hnojiv a vody. V některých částech USA je zapotřebí více než 800 litrů vody na pěstování kukuřice, jejíž výnos je poté pouhé 3 litry etanolu

Nová metoda nevyžaduje kvašení a pokud se rozšíří ve větším měřítku, mohla by vyřešit mnohé otázky týkající se půdy a vody.

Výsledky studie, která nový postup objevila, byla publikována v časopise Nature na počátku dubna. Ukazuje, že je možné vytvořit etanol elektrolýzou a dále se chtějí zaměřit na převedení do praktického rozměru.

 

zdroj


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 90 Kč
Zobrazit formulář pro nákup