V Lucembursku testují konopí pro terapeutické účely

Sdílejte naše články a podpořte Radostné zprávy!
Konopí

GDJ / Pixabay

Lucembursko schvaluje používání léků na bázi kanabinoidů již od roku 2012. 7. listopadu 2017 podniklo krok směrem k legalizaci marihuany pro terapeutické účely oznámením dvouletého pilotního schématu.

V praxi to znamená, že konopí se bude moci legálně užívat pouze ve výjimečných případech, což se bude vztahovat pouze na léčení závažných chorob, jako je třeba rakovina či roztroušená skleróza. „Užívání konopí by mělo probíhat pouze pod kontrolou a v mimořádných případech,” uvedla na tiskové konferenci lucemburská ministryně zdravotnictví Lydia Mutsch.

Toto pilotní schéma má za úkol posoudit počet pacientů, kterých se to týká, a jejich diagnózy. „Věříme, že (používání lékařské marihuany) by mělo být výsadou pouze určitých specialistů, jako jsou onkologové, neurologové a internisté,” uvedla ministryně. „Lékařskou marihuanu nemáme v plánu distribuovat, mnohem raději bychom lékaře naučili využívat všech výhod tohoto produktu,” řekla ministryně.

Také proběhne jednání ohledně hrazení lékařské marihuany s ministrem sociálního zabezpečení. „U našich německých sousedů jsou náklady na získávání lékařské marihuany hrazeny z nemocenského fondu – v případě, že splňují určitá kritéria,” řekla ministryně. Lucemburská vláda již de facto vyjádřila svůj souhlas na konci října. Ministryně Mutschová má v plánu podat svůj návrh do konce roku jako dodatek zákona o prodeji lékařských látek a boji proti drogám. Následně bude návrh prodiskutováván ještě před začátkem hlasování.

KANABINOIDY Lucembursko schvaluje používání léků na bázi kanabinoidů již od roku 2012. Avšak v tak malé zemi, která má jen 590 000 obyvatel – ke kterým je potřeb připočítat i 177 000 pohraničních pracovníků – to spíše vznáší otázku zahraničních pacientů ze sousedních zemí, kteří by si rádi nechali předepsat lékařskou marihuanu. „Je to velice složitá situace, ale i lékařská marihuana je stále marihuana,” řekl národní koordinátor pro dokumentaci drog Dr. Alain Origer. „Pokud si někdo nechá předepsat lékařskou marihuanu v Lucembursku, ale konzumuje ji v zahraničí, může tak porušovat zákony o narkotikách své země,” uvedl doktor. Německo nedávno legalizovalo užívání lékařského konopí, zatímco v Belgii je povolené i její nelékařské užívání. Naopak ve Francii je konzumace konopí jakékoli podoby stále ilegální.

zdroj


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 90 Kč
Zobrazit formulář pro nákup