Tisknutelné solární panely tenké jako papír mohou dodat energii 1,3 miliardě lidí

Sdílejte naše články a podpořte Radostné zprávy!

Slunce autor: Geralt zdroj: Pixabay.comCena solární energie v posledních desetiletích dramaticky klesla. Ze 40 USD za 1 watt v roce 1977 na 0,74 USD v roce 2013. Tento trend navíc bude nadále zrychlovat díky vylepšením v efektivnosti a nástupu nových technologií.

Jedná se o výborné zprávy pro obyvatele rozvojových zemí, kteří potřebují levný a čistý zdroj energie. A zejména v těchto oblastech se dá očekávat dramatický přechod na solární energii. Nové solární panely, které stačí vytisknout, jsou levné a mohou přinést energii 1,3 miliardě lidí, která je aktuálně bez přístupu k elektřině.

Solární panely o tloušťce papíru potřebují ke své výrobě pouze průmyslovou tiskárnu. Narozdíl od standardních panelů, ty vytištěné jsou ohebné, což usnadňuje jejich transport. Navíc vývoj těchto nových panelů jde vpřed velkou rychlostí, během pár let došlo ke zvýšení efektivnosti ze 3 % na 20 %.

Podívejte se, jak tisk takových panelů vypadá

Nicméně masová produkce a distribuce tištěných solárních panelů není bez obtíží. Přestože panely mají nízké výrobní náklady, samotná průmyslová tiskárna představuje velkou investici. Navíc jsou panely náchylné na vlhkost a mohou vést při poškození ke znečištění. Na překonání těchto obtíží se nyní pracuje a vyřeší je speciální nátěr.

Celý projekt má velkou budoucnost. Jednak může pomoci významně bojovat s chudobou a jednak je krokem k většímu rozšíření obnovitelných energií.

zdroj


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 90 Kč
Zobrazit formulář pro nákup