Na pomezí spánku a bdění
Spánková paralýza, které se rovněž říká spánková obrna, je zvláštním stavem na rozhraní spánku a bdění. Ač to zní zajímavě, není o co stát. Většina osob, která ji zažila, totiž uvádí, že se jedná o velice nepříjemný či přímo děsivý zážitek. A dokonce mnohem horší než klasická noční můra. Není divu. Na jednu stranu si člověk uvědomuje realitu, kupříkladu vnímá vedle sebe ležícího partnera, zároveň ale zažívá zrakové i zvukové halucinace. Postižený většinou slyší vrčení, hučení nebo pískání. Místnost, kde se zrovna nachází, vypadá většinou stejně jako ve skutečnosti, často se v ní ale objevují podivné obrysy postav nebo dokonce monstra. Strach navíc posiluje skutečnost, že postižená osoba v danou chvíli neovládá své tělo, jednoduše se nemůže pohnout. A aby toho nebylo málo, ojedinělý není pocit dušení nebo tíhy na hrudi.
Svůj zážitek se spánkovou paralýzou vypráví i Alena Š.: „Po narození miminka se mně úplně rozhodil spánkový režim. Byla jsem nevyspalá, vstávala mnohokrát za noc a nakonec jsem špatně usínala i tehdy, když dítě konečně spalo. Jednou jsem se opět dlouho převalovala v posteli, a pak konečně začala usínat. V duchu jsem zajásala. Záhy jsem si ale uvědomila, že něco je jinak. Byla jsem totiž zcela vzhůru. Bdělý byl ale jen můj mozek, tělo nefungovalo. Cítila jsem, že se mně nějaká obrovská síla snažila vytlačit ven z vlastního těla, v hlavě jsem slyšela podivné hluboké mručení a zároveň jsem se absolutně nemohla pohnout“, popisuje hrůzu nahánějící zážitek.
„Snažila jsem se tomu bránit a otevřít alespoň oči, vůbec to ale nešlo. Nakonec jsem s vypětí všech sil nahmatala mobil a psala svému manželovi (tehdy spal kvůli miminku v obýváku) o pomoc. Byla jsem tak bez sebe hrůzou, že se mně klepaly prsty a zprávu jsem měla plnou překlepů. Pak to najednou přešlo a já konečně zcela procitla. Slyšela jsem, že můj muž ve vedlejším pokoji spokojeně oddechuje ze spaní. Když jsem se podívala vedle sebe, zjistila jsem, že telefon stále leží netknutý na nočním stolku“, zakončuje vyprávění.
Poutá pozornost vědců i parapsychologů
Na zkoumání spánkové paralýzy se soustředí vědci z celého světa, dokonce včetně naší země, bylo již publikováno poměrně velké množství odborných studií. Stav, který postižení prožívají, je nejpravděpodobněji zapříčiněn opožděnou funkcí zadní části mozku, která se říká Varolův most. Ten má na starosti například některé z reflexních činností, ale zároveň navozuje REM fázi spánku – tedy tu spánkovou etapu, ve které se zdají sny. Postižený je tak doslova na rozhraní bdění a snění, přičemž určité chemické látky v mozku znemožňují pohyb. To je při běžném snění běžné a má zabránit, abychom tzv. přenášeli sen do reality a ve spánku si neublížili.
Ne všechny zážitky se však zatím dají zcela vysvětlit. Někteří postižení například uvádí, že po úplném procitnutí zjistili, že jejích kočka vyděšeně prská s očima upřenýma do míst, kde v průběhu spánkové paralýzy viděli pohybovat se strašidelnou postavu. Někdy také prožijí tento stav oba partneři zároveň a vidí při něm ty stejné bytosti. Právě na tyto příběhy se soustředí parapsychologové a milovníci záhad. Údajně se totiž jedná o schopnost opustit své vlastní tělo, tedy o astrální cestování.
Nevyspání a stres jako rizikové faktory
Může vás spánková paralýza potkat také? Uvádí se, že tento stav prožil alespoň jednou za život přibližně každý desátý člověk, údaje se ale liší, protože ne každý se s tímto zážitkem vystřiženým jako z hororu svěří. Pokud si tím již jednou prošli, je navíc poměrně velká pravděpodobnost, že to není naposledy. Bylo zjištěno, že častější výskyt je u osob, kterých se týká alespoň jeden z těchto bodů:
- Dědičná dispozice (stav se vyskytl u někoho v rodině)
- Extrémní či dlouhodobý stres
- Nedostatek spánku
- Nepravidelný spánkový režim
- Usínání na zádech
Pokud se vám spánková paralýza přihodí, na prvním místě je třeba nepanikařit. Přestože halucinace působí velice reálně, je třeba si připomínat, že se nejedná o skutečnost. Často také pomáhá soustředit se na obličejovou část, pokusit se například zašklebit nebo pohnout očima.