Soud osvobodil porodní asistentku Ivanu Königsmarkovou

Sdílejte naše články a podpořte Radostné zprávy!

Spravedlnost autor: Emmanuel Huybrechts zdroj: Wikimedia commonsPrezidentka Unie porodních asistentek a známá propagátorka domácích porodů Ivana Königsmarková byla definitivně zproštěna žaloby Obvodním soudem pro Prahu 3.

V roce 2009 Königsmarková asistovala u domácího porodu, který skončil tragickým koncem. Narodil se chlapec, který se však po porodu nenadechnul a ve 20ti měsících zemřel. Komplikacím při porodu však nic nenasvědčovalo a tak nemohla Königsmarková přivolat dřívější pomoc.

Každý porod sebou nesou určitou míru rizika a soud nyní potvrdil, že z pozice porodní asistentky nedošlo k pochybení. Původní rozsudek vyměřil 2 roční podmíněný trest, zákaz činnosti na 5 let a pokutu 2,7 korun pro pojišťovnu. Takový rozsudek by byl ovšem likvidační a především by byl výhrou lékařské obce, která nemá domácí porody v oblibě. Samotnou žalobu na Königsmarkovou nepodali rodiče dítěte ale lékaři.

Původní verdikt však loni v srpnu Ústavní soud zrušil a nařídil nové projednání kauzy. V lednu tohoto roku ji Obvodní soud zprostil viny a běžela lhůta pro odvolání. Státní zástupkyně však odvolání nepodala a tak je nyní na počátku května rozsudek definitivní a pravomocný.

Ivana Königsmarková se nechala slyšet, jak moc vyčerpávající a stresující celý proces pro ní byl. Přestože nyní teprve bude moct klidně spát, má na několik týdnů dopředu nabitý program.

Köngismarková asistovala u stovek domácích porodů a jako symbol domácích porodů je velice populární. Základna podporovatelů v tomto nesmyslném procesu byla nesmírně široká. Za Königsmarkovou se postavily desítky matek i veřejně známé osobnosti. Domácí porody mají nyní podporu i Ústavního soudu, dle kterého má každá žena právo rodit doma a za asistenci nelze nikoho obvinit.

 

Fotografie: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Rainbow_flag_and_blue_skies.jpg


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 90 Kč
Zobrazit formulář pro nákup