Semínkové bomby jsou jediné bomby, které pomáhají

Sdílejte naše články a podpořte Radostné zprávy!

Semínkové bomby autor: Floris Looijesteijn zdroj: Wikimedia commonsZelené bomby jsou technikou, která umožňuje rozšířit vegetaci na zemi tím, že se odhodí „bomba“ obsahující půdu spolu se semínky rostlin. Hojně se bombardování užívá v Africe na neúrodných plochách, nicméně setkáte se s ním po celém světě v každém slušnějším městě, kde tak zvelebují neudržované kouty. Pokud jste ještě letos nezačali bombardovat svoje okolí zelení, je nejvyšší čas začít.

Zelené či přesněji semínkové bomby jsou pojem, který byl použit poprvé v roce 1973 v New Yorku, kdy se začaly bombardovat semínky zašlé části města. Odstartovaly tak tzv. guerilla gardening, nebo-li partyzánské zahradničení, kdy lidé dobrovolně zušlechťují zanedbaná místa na veřejných prostranstvích bez povolení vlastníka.

Zelené bomby mají tu výhodu, že je můžete vyhodit na jakoukoliv vhodnou plochu bez nutnosti zvláštní péče, kdy se půda nejprve zušlechtí a o růst rostliny se celou dobu pečuje. Správně udělaná zelená bomba může růst na jakékoliv místě bez další pomoci. Stačí tedy jenom projít se městem a na vhodných místech odhodit bomby. Po pár týdnech se můžete nechat překvapit, jak moc dané místo prospívá a potěšit se ze vzrostlých rostlin.

Základem semínkové bomby je hlína, kompost a semínka v poměru 5:1:1 s trochou vody. Semínka můžete namixovat v jakékoliv kombinaci – pořiďte si je v obchodě, nebo získejte semínka přímo z plodů. Namočte semínka na hodinu do odstáté vody. Semínka, která se budou ve vodě vznášet, značí poškození a je vhodné je vyřadit. Hlína by neměla být příliš kyselá. Smíchejte ji s kompostem, semínky a trochou vody a vytvarujte kouli o velikosti golfového míčku. Nechte bomby vyschnout 24 hodin a jsou připraveny k použití.

Takto připravená bomba je užívána nejvíce – je levná a lze ji snadno vytvořit v domácích podmínkách. Postup je možné vylepšit použitím rozložitelných materiálů jako je obal od vajíček, které poté slouží jako obal na kouli.

Pokud chcete zajít ještě dále, můžete semínky naplnit do velkých prázdných kapslí určených standarně k plnění léky. Do kapsle stačí vložit semínka s trochou kompostu. Kapsle seženete v lékárnách a rychle se rozkládají.

Méně ekolgické ale zábavné je plnění balónů a vyslání semínek do vzduchu. Stačí jen balónky napustit heliem a semínky. Balónky jsou sice plastové a mohou se rozkládat delší dobu, ale semínka se dostanou do velké vzdálenosti.

 

Fotografie: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Seed_Bombs_for_Monsanto.jpg


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 90 Kč
Zobrazit formulář pro nákup