První studie po 40 letech potvrzuje terapeutický potenciál LSD

Sdílejte naše články a podpořte Radostné zprávy!

LSD autor: Psychonaught zdroj: Wikimedia commonsAť už si o vědě myslíme cokoliv, faktem je, že vědecké studie otevírají dveře k novým poznáním. Někdy však otevírají dveře, které již byly otevřeny, ale na delší dobu se zavřely. Nyní experimentální psychiatrie v Santa Cruz v Kalifornii publikovala studii, která po 40 letech přináší závěry o kontrolovaném medicínském pokusu s LSD.

Publikovaná studie přináší důkazy, že LSD podané při terapii pomáhá snížit úzkost při čelení životu nebezpečných onemocnění. Ačkoli byly testy prováděny pouze na malé skupině 12ti lidí, závěry vědců nabízí přesvědčivé důvody pro další studium této nelegální a často stigmatizované drogy.

Tato studie je historická a značí návrat zkoumání LSD v psychoterapii,“ říká Rick Doblin, výkonný ředitel Multidisciplinární asociace pro psychedelická studia a sponzor studie. „Pozitivní výsledky a důkaz o bezpečnosti jasně ukazuje, proč jsou nutné doplňkové a širší studie.

Než se výzkum zastavil

Zdravotní účinky diethylamidu kyseliny lysergové neboli LSD jsou známy již po desetiletí. Studie této chemické látky započaly již v roce 1949, jako způsob léčby psychický nemocí. Ve výzkumech se brzy efekt LSD potvrdil.

V roce 1965 vyšlo přes 1000 studií, které dále potvrdily terapeutické účinky LSD. Látka byla užívána k léčbě alkoholismu, úzkostí, deprese a bolesti u onkologický pacientů. Podobný efekt byl taktéž objeven u dalších psychedelik, jako jsou halucinogenní houby.

Nicméně navzdory příslibům, které látka nabízí, výzkum se zastavil poté, co bylo LSD v roce 1966 v USA postaveno mimo zákon v reakci na vzrůstající rekreační užívání.

Znovuobjevování minulosti

Nová studie nyní potvrzuje výsledky, ke kterým došli odborníci před 40ti lety.

Výzkumníci vybrali 12 pacientů, kteří čelili úzkostem souvesjícími s jejich závažným onemocněním. 8 pacientů poté bylo náhodně vybráno, aby absolvovali psychoterapeutická sezení bez drogy a po 2 – 3 týdnech 2 asistovaná sezení s LSD. 4 účastníci byli kontrolní skupinou a dostali během terapie placebo. LSD pomohlo stimulovat hluboký psychedelický stav, který účastníkům umožnil dosáhnout stavu podobnému snu s intenzivními emocemi a prožitky.

Můj LSD experiment mi navrátil zpět ztracené pocity a schopnost důvěřovat, mnoho psychologických vhledů a nadčasový moment, kdy se vesmír nejevil jako past, ale jako zjevení naprosté krásy,“ řekl Petr, australský účastník studie.

Po dvou měsících výzkumníci zaznamenali staticky významné snížení stavu úzkosti. A naopak se úroveň úzkosti zvýšila u 4 pacientů tvořících placebo skupinu. Navíc snížení úzkosti u skupiny s LSD bylo trvalé a vydrželo i po roce od experimentu.

Budoucnost LSD

Autoři studie mají jasno, že se jedná zatím o základní výzkum v malém měřítku. Nicméně v kombinaci se studiemi před několika desetiletími je zajisté mnoho důvodů, proč bychom měli zahodit stigma, které je s LSD spojené. LSD si zaslouží mnohem větší pozornost a tato látka může být velkou pomocí pro mnoho lidí.

 

zdroj
foto: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Pink_Elephants_on_Parade_Blotter_LSD_Dumbo.jpg


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 90 Kč
Zobrazit formulář pro nákup