První 100% energeticky soběstačné místo na Zemi? Ostrov ve Skotsku

Sdílejte naše články a podpořte Radostné zprávy!

Ostrov Eigg autor: James Gray zdroj: Wikimedia commonsKrásné hory, zelenající se údolí a čistá energie. Zní to jako utopie? Ve skutečnosti není. Opravdu existuje místo na Zemi, které je 100% energeticky soběstačné – skotský ostrov Eigg.

Ostrov Eigg je typický svojí nedotčenou krajinou a zároveň širokou škálou strategií k dosažení udržitelnosti, a tak získává více než 90% energie z obnovitelných zdrojů. Skotsko tak nabízí příklad, jak žít bez fosilních paliv a poškozování okolní přírody.

Solární panely, větrné turbíny a vodní systémy nacházející se na ostrově splňují energetické požadavky téměř všech obyvatel ostrova. Distribuční síť elektřiny byla vytvořena v roce 2008 za 2,64 milionů dolarů, přičemž je zcela nezávislá na britské síti a nepřilákala velké energetické společnosti. Přesto se vše povedlo a elektřina se vyrábí ekonomicky. Je snaha udržet spotřebu pod 5 kilowatt na osobu, v případě firem je limit 10 kilowatt.

Ostrov navíc těží z výborného geografického umístění. Má dostatek slunce, ale i větru. Tvrdší povětrnostní podmínky využívá ostrov ve svůj prospěch. Obyvatelé se mohou chlubit bezplatným topením ve veřejných prostorách, jako jsou kostely a komunitní centrum.

A co je ještě více šokující – ostrov je ve vlastnictví jeho obyvatel! Každý, kdo žije na ostrově po dobu delší než šest měsíců, se stává členem výboru, který rozhoduje o tom, co se bude odehrávat.

Vzhledem k tomu, že ostrov nepatří mezi největší, nemůžeme se tam všichni nastěhovat. I tak se ale můžeme inspirovat neotřelými nápady, kterými se ostrov hemží.

 

zdroj
foto: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Eigg.AnSgurr.Canthusus.jpg


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 90 Kč
Zobrazit formulář pro nákup