Proč si holubi zaslouží náš obdiv?

Sdílejte naše články a podpořte Radostné zprávy!

Holub autor: Grendelkhan zdroj: Wikimedia commonsMálokteré zvíře je tak často terčem kritiky jako „obyčejný“ holub, opeřený obyvatel našich měst. Jejich nepříznivá pověst však nemá své opodstatnění, protože jak si nyní ukážeme, existuje spousta skvělých důvodů, proč je holub jedinečným tvorem zde na Zemi.

Jsou to první lidmi domestikovaní ptáci

Vztah lidí a holubů sahá již do dob úsvitu civilizace a pravděpodobně ještě o něco dříve. Domestikovaní holubi byli prvně popsáni v obrázkovém psaní na hliněné tabulce v Mezopotámii před 5 000 lety. Někteří odborníci se však domnívají, že holubi provázeli člověka v době neolitické před více jak 10 000 lety.

Dělají salta ve vzduchu, ale nikdo neví proč

Mnoho ptáků je známo tím, že při honbě za kořistí či v nebezpečí provádí působivou leteckou akrobacii. Holubi dělají salta a to bez zjevného důvodu. Nikdo neví jistě, proč kotrmelce v letu dělají a je možné, že tak činí čistě pro zábavu.

Umí jezdit metrem

Přestože jsou velice schopnými letci, někdy si rádi odpočinou a využijí hromadnou dopravu. Již od 90. let hlásí strojvedoucí metra v různých městech, že holubi využívají metro k pohybu po městě.

Mají pamatovák na obličeje

Je překvapivé, že si holubi pamatují tváře, které potkají. Ve studii se zaměřením na ptáky v centru Paříže nabídly dvě vědkyně ptákům jídlo. Po několika návštěvách začali holubi rozpoznávat ty, kdo je krmí, bez ohledu na různém oblečení.

Vidí kaleidoskop barev

Holubi mají mimořádné rozpoznávací schopnosti, dokáží rozlišit téměř identické barevné odstíny. Lidé mají trojí systém vnímaní barev, zatímco holubi vnímají pět spektrálních pásem.

Jsou chytří a učenliví

Holubi nejsou vůbec hloupí. Naopak. Jedna studie zjistila, že umí rozlišit jednotlivá písmena abecedy od ostatních písmen. Jiná studie tvrdí, že holubi mají stejné matematické schopnosti jako primáti. Jsou schopní učit se abstraktní matematické pojmy, rozlišovat mezi číselnými objekty, apod. Naučí se ovšem ledacos – i hrát holubí ping pong.

Jeden holub zachránil 200 vojáků

V roce 1918 během posledních týdnů první světové války se skupina 194 amerických vojáků dostala do pasti za nepřátelskými liniemi. Jejich jedinou nadějí bylo několik poštovních holubů. Když byly první dva ptáci sestřeleni, veškerá zodpovědnost ležela na bedrech holuba se jménem Cher Ami. Přestože byl statečný pták několikrát střelen poté, co opustil úkryt, přežil a vojáky zachránil. Holub získal čestné ocenění Croix de Guerre za svoji statečnost.

Lítají obrovskou rychlostí

Přestože ne vždy je to vidět, holubí dokáží létat neuvěřitelně rychle a na velké vzdálenosti. Některá plemena jsou schopná dosáhnout rychlosti až 150 km/hod na krátkou vzdálenost.

Pevná rodinná pouta

Holubi jsou monogamní a vytváří dlouhé vztahy. Samec i samice se navíc dělí rovným dílem o hnízdní povinnosti. Jejich potomci jsou velice roztomilí, ale lze je vidět pouze zřídka. Rodiče jim dovolí odejít až poté, co jsou téměř dospělí.

Holubi posouvají dobu vpřed

Holubi pomohli založit významnou tiskovou agenturu Reuters. V roce 1984 před zahájením se Paul Julius Reuter zaměřil na zlepšení způsobů šíření informací zavčas. První pokusy užívali k šíření zpravodajství hejno poštovních holubů, které až teprve časem nahradil telegram.

Holubi dále vstoupili do světa fotografie. V roce 1907 německý lékárních Julius Neubronner vyvinul speciální fotoaparát pro ptáky. Tyto malé lehké fotoaparáty s časovačem byly připoutány na holuby, kteří poté pořizovali letecké snímky.

Tesla či Picasso

Nikola Tesla, jeden z nejvýznamnějších fyziků 20. století, měl silnou posedlost holuby. Chodil je do parku krmit a zraněné holuby odnášel léčit domů. Jedna bílá holubice zůstala jeho přítelem a mazlíčkem až do smrti. Tesla se nechal slyšet, že miloval holubici jako muž miluje ženu a holubice miluje jeho.

Také Picasso obdivoval holuby, stali se častým tématem jeho děl, jako je jeho Holub s hráškem z roku 1911. Dokonce pojmenoval svou dceru Paloma, což je španělské označení pro holuba či holubici.

 

zdroj
foto: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Strutting_pigeon.gk.jpg

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 90 Kč
Zobrazit formulář pro nákup