Proč byste měli spát pod zátěžovou přikrývkou?

Sdílejte naše články a podpořte Radostné zprávy!

Spánek autor: niekverlaan zdroj: Pixabay.comKvalitní spánek je pro naše zdraví velice důležitý a pokud jej nemáme dost, můžeme se tím vystavit mnoha zdravotním rizikům. Čas strávený v posteli ale také můžeme využít k tomu, abychom se oprostili od problémů, které zatěžují naši mysl.

Stres, úzkost a nespavost jsou potíže, se kterými se potýkají miliony lidí po celém světě. Vypořádat se s nimi lze hned několika způsoby, ale tím nejpopulárnějším jsou bohužel farmaceutická léčiva.

Náš svět se však pomalu dostává z vlny šílenství okolo syntetických léčiv a postupně se otevírá holistickým možnostem odvozeným jak ze starověkých učení, tak i od moderních léčitelů. Pro naše vlastní dobro bychom tedy měli otevřít oči a nastražit uši.

Kdokoliv, kdo trpí výše zmíněnými poruchami, moc dobře ví, že slovo „jednoduše” ani zdaleka nepopisuje to, jak se cítí. Naopak jde o komplexní pocit, který lze jen těžko popsat slovy. Jak by tedy něco tak jednoduchého, jako je těžší přikrývka mohlo být řešením nespavosti, stresu, úzkosti a mnoha dalších poruch?

Intenzivní tlaková stimulace pomocí doteku

Intenzivní tlaková stimulace pomocí doteku (DPTS) je forma terapie, která se velmi podobá masáži. Tlak se rozloží do celého těla, což prospívá jak fyzické, tak psychické stránce. Intenzivní tlakové doteky jsou podle Temple Grandin, Ph.D “druhem povrchového tlaku, který vzniká při většině typů pevného dotyku, držení, hlazení, zabalení se do peřin nebo mazlení se se zvířaty.” Narozdíl od velmi lehkého doteku, který naopak způsobuje zbystření nervového systému, působí hluboký tlak uklidňujícím dojmem.

Zátěžové přikrývky běžně používají profesionální terapeuti při pomoci dětem se senzorickými poruchami, úzkostí, stresem nebo problémy spojenými s autismem – a jejich praktiky jsou podloženy vědou. Jedna studie, prováděná pomocí přístroje Grandin’s Hug Machine, který umožňuje řídit laterální tělesný tlak, se zabývala účinky hlubokého tlaku jakožto nástroje pro zmírnění úzkosti spojené s autismem. Vědci u dětí, které si prošly tlakovou terapií, zaznamenali „výrazné zmírnění napětí a radikální snížení úzkosti oproti dětem, které ne.”

K tématu zátěžových přikrývek se vyjádřila profesionální terapeutka Karen Moore: „Zátěžové přikrývky jsou jedním z nejsilnějších nástrojů při léčbě rozrušených a úzkostných lidí a současně i jedinců, kteří jsou na pokraji zhroucení.”

Jedna studie z roku 2008 publikovaná v Occupational Therapy in Mental Health dokazuje, že zátěžové přikrývky pomáhají při léčbě úzkosti, a pozdější studie publikovaná v Australasian Psychiatry v roce 2012 toto zjištění potvrzuje.

Jak fungují zátěžové přikrývky?

Zátěžová přikrývka je jako vřelé objetí. Přizpůsobí se tvaru vašeho těla a působí na něj tlakem, který má uklidňující účinky na nervový systém. Představte si to, jako byste byli zahrabaní v peřině – tíha a tlak nás uklidňují a nám se dostává pocitu potřebné úlevy. Díky tomu naše tělo produkuje více serotoninu, a to zlepšuje naši náladu. Ta stejná látka se přirozeně přetváří na melatonin, který dává tělu signál, aby si odpočinulo. Zátěžové přikrývky jsou ideální pro kohokoliv, kdo by si rád vyzkoušel terapii, která není založená na užívání medikamentů a je jak bezpečná, tak i efektivní.

K zatížení přikrývky se běžně používá výplň z plastových kuliček, jež zajišťuje stejnoměrné rozložení hmotnosti. Váha přikrývky pak působí jako tlaková terapie stimulující receptory po celém těle, které v jedinci vyvolávají pocit bezpečí.

Jak vybrat a používat zátěžovou přikrývku

Ačkoliv váha přikrývky záleží na vaší velikosti a osobních preferencích, standardní váha pro dospělé se pohybuje mezi 7 a 14 kg. Pokud trpíte nějakými zdravotními potížemi, doporučuje se před nákupem poradit s vaším lékařem nebo terapeutem. Zátěžové přikrývky se taktéž nedoporučují pro ty, kdo trpí respiračními problémy, poruchou cirkulace krve nebo potížemi s regulací tělesné teploty.

Pokud byste chtěli zátěžovou přikrývku vyzkoušet, bez problému je najdete na mnoha internetových stránkách, kde se nabízejí v různých hmotnostech, velikostech a barvách, nebo si ji můžete vyrobit i doma.

 

zdroj


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 90 Kč
Zobrazit formulář pro nákup