Ponořme se do svých popelnic

Sdílejte naše články a podpořte Radostné zprávy!

Ponořme se do svých popelnic

Plýtvání je v dnešní době velkým a často diskutovaným tématem. A není divu – naše konzumní společnost má téměř všeho nadbytek a necítí tedy potřebu něčím nějak zvláště šetřit. To je ale velká chyba! Na každý výrobek se spotřebuje určité množství materiálu, který pak třeba úplně zbytečně hodíme do popelnice – sice (ale ne vždy) do tříděného odpadu, takže se dá třeba částečně zrecyklovat, ale tím to zdaleka nekončí! Mnoho lidí si ani neuvědomuje, že odpad vzniká už i při výrobě, takže ve skutečnosti vyhodíme víc, než si myslíme. Co je také velmi důležité, vznikají při ní skleníkové plyny. A o globální oteplování už jste něco slyšeli, že?

Vyhozené miliardy

Jednou z mnoha věcí, kterými plýtváme, je jídlo. Podle průzkumů se až tři čtvrtiny Čechů domnívají, že potraviny jsou drahé. To ovšem téměř polovině z nás nebrání v tom, abychom je alespoň párkrát do měsíce vyhodili do koše. Což se také, logicky, musí odrazit na stavu našich peněženek – průměrný Čech se takhle zbaví za rok asi 70 kilogramů jídla až za 25 000 korun ročně. Někomu to může připadat hodně, ale ujišťuji vás, že v porovnání s Američany jsme ohromní šetřílkové. V USA vyhodí jeden člověk neuvěřitelných 760 kilogramů ročně. Do popelnic jde tedy polovina vyprodukovaných potravin s celkovou hodnotou 48,3 miliard dolarů. Zhruba milion dolarů stojí tento odpad zpracovat. Celkem se na světě vyhodí nebo znehodnotí třetina jídla. Takové množství by nasytilo asi 3 miliardy lidí. Pokud bychom s tímto plýtváním přestali, dopad na planetu by byl stejný, jako kdyby na Zemi přestala jezdit jedna čtvrtina všech vozů.

Ukažme si na ně prstem

Asi 40 % tohoto odpadu vzniká v domácnostech. Početnější rodiny zachází s jídlem o něco hospodárněji, ale ti, kdo žijí sami, vyhodí až o polovinu víc. Na vině je nedostatečné plánování, nesprávné skladování či nákup na několik dní dopředu. Často se necháváme zlákat nabídkami jako jsou 1 + 1 zdarma atd. Náš přístup jakožto zákazníků se změnil z „potřebuji to“ na „chci to“. Ukazuje se také, že někteří z nás neví, jaký je rozdíl mezi termíny spotřebujte do a minimální trvanlivost.

   Dalším problémem je zemědělství. Kvůli obavám ze špatné úrody a tudíž nedostatečnému množství produktu v daný čas, zemědělci vysadí až o 40 % více než je třeba. Ovšem pokud se jim zrovna daří, nadbytek se jim nepodaří prodat. Navíc je na ně vyvíjen tlak ohledně tvaru, velikosti a celkového vzhledu plodiny – protože nikdo si přece nekoupí divně vypadající mrkev, že? Tím se dá také zdůvodnit, proč někdy najdeme za supermarkety popelnice plné potravin, které jsou absolutně v pořádku, akorát se někomu nelíbily.

Existují lidé, kteří jsou odhodláni s tímto problémem bojovat. Říkají si freegani (po vzoru vegani, free = volný) a snaží se minimalizovat svou spotřebu zdrojů a hledají alternativní způsoby, jak se uživit, jako je např. dumpster diving. To v překladu znamená „potápění se do kontejneru“ – a přesně o tom to také je. Pokud si někdo do teď myslel, že popelnice vybírají pouze bezdomovci, tak to se šeredně pletl. Supermarkety ročně vyhodí až 11 000 tun jídla. Když mají dumpster diveři (= ti, co provozují dumpster diving) šťastný den, dokážou z nasbíraného jídla udělat opravdovou hostinu i pro větší počet lidí.

Jak to dělat správně

Přitom snížení všech těch děsivých čísel není nadlidský úkol. Stačí se před každým nákupem podívat do lednice, zamyslet se, co mám, co mi tam chybí a zda to opravdu potřebuji. A určitě nám neublíží, když jednou zavřeme oči při průchodu kolem zboží ve výprodeji, jejichž cena sice vypadá lákavě, ale stejně nevíme, co bychom s ním dělali. Abyste si byli jistí, že nakoupené jídlo skutečně sníte, je lepší chodit na menší nákupy. Sice častěji, ale však ony nám ty nohy neupadnou. A víte, co se říká – „pohybem ku zdraví“ a „ve zdravém těle zdravý duch“. Tak vidíte, chovat se ekologicky a šetřit naši matičku Zemi se nakonec přece jen vyplatí.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 90 Kč
Zobrazit formulář pro nákup