Neznámý původ svastiky

Sdílejte naše články a podpořte Radostné zprávy!

Budhistická svastika autor: Michael Coghlan zdroj: Flickr.comKvůli moderní historii každý ví, že je svastika symbolem nenávisti a krutosti. Je totiž synonymem fašismu, který vedl jednu z nejvíce destruktivních válek, kterou lidstvo pamatuje. Ale věděli jste, že stáří tohoto symbolu sahá před nacisty a jeho historie se datuje až 12.000 let zpět?

Svastika byla dříve vždy pozitivním symbolem, který reprezentoval život, slunce, sílu, moc i štěstí. Nejstarší známá svastika pochází z doby před 12.000 lety a byla objevena v Mezin na Ukrajině, vyřezená do postavy ze slonoviny.

Keramika a mince ze staré Trójy z doby 4.000 před naším letopočtem odhalují, že svastika byl běžně používaný symbol. Svastiku používali hinduisté a budhisté v Indii a dalších asijských zemích. Pro ně byla svastika důležitým symbolem zdaru, úspěchů a věčnosti. Navíc další nalezené artefakty ukazují, že se svastikou pracovali druidé, keltové, severské národy i původní američtí indiáni.

Samotné slovo svastika je sanskrtského původu, který nám odhaluje hlubší význam symbolu:

su = dobré
asti = být
ik = co nadále existuje

a = ženské pohlaví

Takže pojem svastika značí v překladu „dobrou existenci„, či ještě lépe „stálé vítězství„. Svastika se v různých kulturách označovala různými jmény. V Číně ji znali pod pojmem „Wan“, v Japonsku „Manji“, v Anglii „Fylfot“, v Německu „Hakenkreuz“ a ve starém Řecku „Tetraskelion“ či „Tetragammadion“.

Podle toho, jak je svastika nakreslená, může mít svastika pozitivní i negativní význam. Záleží na tom, jestli svastika směřuje do prava či do leva. Směr do prava bývá spojen se životem a pevným zdravím, zatímco směr do leva se považuje za symbol neštěstí. Dvojí význam svastiky byl obvyklý již v dávných dobách. V hinduismu byla svastika do prava symbole boha Vishnu a Slunce, zatímco do leva byla symbolem Kali a magie.

V polovině 19. století začali Němci používat svastiku jako představitele dlouhé germánské historie. Pro Hitlera měla nová vlajka symbolizovat boj za vítězství arijské rasy.

A tak se 7. srpna 1920 na kongresu v Salzburgu stanovilo, že rudá vlajka s bílým kruhem a černou svastikou bude oficiálním znakem nacistů. Symbol života a štěstí se tak proměnil v jeden nejvíce nenáviděných symbolů v lidské historii.

zdroj
foto: https://www.flickr.com/photos/mikecogh/5709519605


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 90 Kč
Zobrazit formulář pro nákup