Svět a jeho technologie se vyvíjejí mnohem rychlejším tempem, než jsme mnohdy schopní vůbec registrovat. Letmý pohled na poslední vymoženosti často působí jako pohled do vzdálené budoucnosti. A přesto, díky stále rychlejšímu životnímu tempu je zdánlivá budoucnost již aktuální přítomností. Podívejte se s námi, jaké nejzajímavější vynálezy a technické pokroky přinesl předchozí rok 2014.
Překladač pro neslyšící
(http://motionsavvy.com/)
Pro miliony neslyšících je každodenní komunikace se slyšícím světem velice obtížná. Nyní ovšem přichází jednoduchý překladač ve formě tabletu. Pomocí kamerám snímajících pohyb dokáží rozpoznat jednotlivé znaky a rozpoznání hlasu dokáže naopak převést řeč do písemné podoby. Komunikace neslyšícího a slyšícího je tedy oběma směry jednoduchá a rychlá. Prozatím bude v angličtině, ale rozšíření do dalších jazyků na sebe zajisté nenechá dlouho čekat.
Bezdrátorá elektřina
Máme bezdrátový internet, telefony a další. Nyní přichází i bezdrátová elektřina, nebo-li WiTricity. Nová technologie vytváří magnetické pole, které dobíjí objekty až do vzdálenosti 2,4 metrů. Technologii se vyvíjí pro elektrická vozidla Toyota a rozšíření do dalších oblastí bude již brzy následovat. Během několika let se očekává bezdrátové dobíjení většiny běžných zařízení.
Superbanány proti slepotě
V subsaharské Africe hrozí téměř 30 % dětem do 5ti let riziko oslepnutí z prostého důvodu – nemají dostatek vitamínu A, který vyživuje zrak. Ale co kdyby se trochu upravily banány, které jsou důležitou součástí jejich jídelníčku? Přesně to si řekl australský biogenetik James Dale a pomohl tak vytvořit s podborou Nadace Billa a Melindy Gates banán obohacený o vitamín A. Vůdci vesnic dostanou bezplatně 10 rostlin superbanánu za podmínky, že dají nejméně 20 nových výhonků – rostlin dalším vesničanům, kteří opět takto budou banány šířit dále. To pomůže vyřešit hlavní zdravotní problém v Africe.
Superchytrá vesmírná loď
Nikomu se doposud nepodařilo dosáhnout Marsu na první pokus – ani USA, ani Rusku, ani Evropě. Nicméně 24. září se to podařilo Indii, když jejich vesmírná loď Mangalyaan dosáhla orbitu kolem Rudé planety. Vytvoření této vesmírné lodi vyšlo Indii na 74 milionů dolarů, což je méně než rozpočet velkofilmu Gravitace. Mangalyaan je vybavený pouze pěti vnějšími nástroji, které umožňují plnění jednoduchých úkolů, jako je měření metanu a složení povrchu.
První smartphone, kterému záleží na soukromí
(https://blackphone.ch/)
Mnoho uživatelů chytrých telefonů má obavy o svoje soukromí. S těmito telefony totiž sdílíme nejenom svoje telefonáty a veškerou komunikaci. Jak tedy užívat telefon a nebát se o svoje data? Odpovědí je Blackphone, první telefon zaměřený na ochranu vašich dat, který využívá upravený systém Android. Telefon zakóduje veškeré telefonáty, smsky či třeba historii internetového prohlížeč na velice pokročilé úrovni.
Jedlé obaly
Jedlý obal zní tak trochu jako oxymorón. Nicméně již existují obaly, které sníme spolu s produktem. Mezi první takto „oblečené“ potraviny se řadí jogurt, sýr, či zmrzlina. Tyto obaly drží svůj tvar v zimě i teple, suchu či vlkhku až do otevření. Tajemství spočívá ve vědě: každé obalové pouzdro je tvořeno z částí sušeného ovoce či dalších přírodních látek, které jsou navázejm přitáhnuty elektrickou silou. Navíc pro zpevnění obsahují vápní a cukr.
Reaktor, který by mohl dosáhnout jaderné fůze
(http://www.lockheedmartin.com/us/products/compact-fusion.html)
Jaderná fůze získává energii rozbitím jádra vodíku a je považována za svatý grál energie. Je to totiž zdroj energie donekonečna využitelný a čistý. Přesto se jaderné fůze nedařilo doposud prakticky dosáhnout. Říjen 2014 ovšem přinesl technologický průlom, kdy byl vytvořen kompaktní reaktor v malé magnetické lahvi. Jeho cílem je rozšíření do domácností po celém světě a tento plán by mohl změnit svět k nepoznání.
foto: http://pixabay.com/en/light-bulb-current-light-glow-503881/