Mozek reaguje na meditaci podobně jako na ayahuascu a další psychedelické drogy

Sdílejte naše články a podpořte Radostné zprávy!

saguari / Pixabay

V dnešním světě jsou fyzické, emocionální, psychické či duchovní indispozice často léčeny pouze zvenčí. Věčná snaha farmaceutických korporací ovládat naše zdraví ani restrikce odborníků v oboru nás však nemohou zastavit před hledáním pomoci uvnitř sebe sama.

Moderní společnost přetrhala vztahy mezi našim vnitřním já a zdravím, což ale neznamená, že někteří odborníci a moderní lékařské praktiky na tomto světě nemají své místo.

Dlouho se věřilo, že látky měnící stav vědomí, jako například ayahuasca, pomáhají lidem ve znovuspojení se sebou samými.

Domorodí léčitelé Onaya v peruánské Amazonii učí návštěvníky jak s psychedelickou drogou, využívanou místními obyvateli již dlouhá tisíciletí, nakládat jako s terapeutickým nástrojem. V kombinaci s globálním posunem vědomí a odvratem od myšlenky zalepování našich ran syntetickou cestou, když je můžeme plně vyléčit přirozeným způsobem, se tato droga stala vskutku ožehavým tématem moderní společnosti.

Zatímco mnoho domorodých léčitelů přebývá na místě známém jako Temple of the Way of Light – daleko od všeho, co by se dalo považovat za lékařské nebo vědecky podložené, skupina výzkumníků v barcelonské nemocnici nyní studuje, jakým způsobem ayahuasca působí na lidský mozek.

I přes to, že přístup peruánských léčitelů a španělských vědců se liší, jejich závěry mají mnoho společného.

Je to zajímavé, protože i přes to, že náš výzkum v Peru byl založen na průzkumu, zatímco v Barceloně spíše na tradičním vědeckém zkoumání, naše výsledky z obou míst sdílejí podobné rysy,” vysvětluje Amanda Feilding, zakladatelka a ředitelka britské neziskové organizace Beckley Foundation, která spolupracuje s vědci z celého světa s cílem pochopit, jak psychedelické drogy působí na mozek. Zdá se, že pacienti dlouhodobě trpící emocionální bolestí jsou konečně schopni se od ní osvobodit. Psychedelika jim dávají prostor pozorovat své vlastní myšlenky a pocity a otevírají cestu k přijetí sebe sama.”

Vědci zjistili, že dobrovolníci užívající ayahuascu sdílejí určité vlastnosti s lidmi, kteří mají zkušenosti s meditací. Mezi ty patří zvýšená otevřenost, optimismus a překvapivě i jistá schopnost, kterou Amanda Feilding popisuje jako “schopnost objektivního posuzování svých myšlenek a pocitů bez toho, aby je spojovali s vlastní identitou.”

V dotaznících vytvořených pro lepší chápání všeobecného zdraví a štěstí, jejichž vyplňování měli na starost dobrovolníci, kteří v rámci výzkumu Beckley užívali ayahuascu, získala schopnost odosobnit se velmi vysoký počet bodů. Po užití drogy bylo také zaznamenáno nižší skóre v oblasti depresivních a úzkostných myšlenek.

Beckley a nemocnice Sant Pau ve Španělsku spolupracují na analýze účinků ayahuascy na mozkovou činnost dobrovolníků trpících depresemi. Výzkum vede neurolog Jordi Riba, který zjistil, že po užití ayahuascy se lidé cítí svobodnější a méně deprimovaní.

Jiný výzkum zase ukázal, jaký potenciál mají psychedelika z hlediska terapeutických vlastností, jako například studie Johnse Hopkinse a New Yorské univerzity, které došly k závěru, že psilocybin, aktivní látka obsažená v lysohlávkách, má na lidi trpící depresí podobný vliv jako ayahuasca.

Psilocybin vám dodá vděčnost za to, že jste zdraví, že žijete a máte možnost být svědkem života a všech jeho záhad,” vysvětluje Clark Martin, pacient, který se zúčastnil jednoho z pokusů Johnse Hopkinse.

 

 

zdroj


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 90 Kč
Zobrazit formulář pro nákup