Mnoho lidí chodí do zoo jenom proto, aby se podívali na šimpanze. Není divu, že jsme jimi fascinováni, až příliš se nám totiž podobají. V médiích se v poslední době objevily zprávy o tom, jak šimpanzi pijí alkohol, či že mají velkou variabilitu úsměvů.
Z pohledu vědy jsou šimpanzi naším geneticky nejbližším příbuzným. Sdílíme s nimi více než 98 % DNA a máme společného evolučního předka z doby před 5 – 7 miliony lety. Proto je vzhled šimpanzů, jejich biologie a chování tolik podobné lidem. I díky tomu jsou šimpanzi nejvíce studovaným druhem primátů.
Šimpanzi byli prvně popsání zhruba před 300 lety a od té doby se objevují v knihách, filmech, reklamách. Šimpanz se dokonce dostal i do vesmíru. Šimpanzí důležitost pro vědu spočívá v pochopení evoluce člověka.
Šimpanzi jsou vášniví, někdy agresivní, rádi kují pikle. V mnohých ohledech se tak podobají lidem jako vejce vejci. Když se díváme na šimpanze, vidíme sami sebe. Nicméně oni reagují bez jakýchkoliv omezení norem, které jsou nastavené ve společnosti. Pro šimpanze není důvod stydět se vyjádřit emoce, nikdo je za ně nikdy neodsoudí.
Škálu jední a projevů emocí nemají zase tak velkou. Obykle se setkáme s hádkou či sexem. Obvykle se věnují jezení, spaní a mnohokrát za den i vylučování potravy. Stejně tak ovšem se dokáží o sebe navzájem starat. Žijí v milujícím společenství, kde mají sice hierarchii, ale svoje sympatie si dávají najevo objetím i polibky.
Přestože lidé jsou na evoluční cestě dále než šimpanzi, je toho mnoho, co bychom se od nich mohli učit!