Lidé s HIV žijí téměř o 20 let déle než v roce 2001

Sdílejte naše články a podpořte Radostné zprávy!

HIV autor: C. Goldsmith zdroj: Wikimedia commonsPodle OSN se změnily vyhlídky 15 milionům lidí s HIV díky přístupu antiretrovirové léčby. I přes mnoho špatných zpráv existují i v této oblasti důvody k radosti!

Lidé, kteří dnes žijí s HIV, mohou očekávat život o dvě dekády delší než ti, kterým nemoc byla diagnostikována na počátku století. Je to především díky levnějším a dostupnějším lékům. Vyplývá to z reportu OSN.

U průměrného HIV pozitivního pacienta se nyní očekává, že bude žít 55 let, což je více než o 19 let déle než tomu bylo v roce 2001.

Ceny antiretrovirálních léků, které se používají v boji proti viru HIV, prošly prudkým poklesem. Cena roční léčby klesla z 14.000 dolarů v roce 2000 na 100 dolarů. Tím se zlepšil i přístup k léčbě. Svět tak splnil cíl OSN, aby se léky zpřístupnil alespoň 15 milionům nemocných. V roce 2000 mělo přístup k lékům pouhých 700.000 nemocných.

„Dosažení 15 milionové hranice dostupnosti antiretrovirální léčby je jedním z největších úspěchů v historii globálního zdraví, financování a rozvoje,“ řekl Michel Sidibé, výkonný řiditel UNAids (program OSN na problematiku HIV/AIDS).

I přes úspěchy, kterých se na poli problematiky dosáhlo, odborníci varují před rizikem obratu situace. A to tehdy, pokud vlády nezvednou příspěvky na rozvoj během příštích pěti let. „Před námi je křehké pětileté období. Křivka AIDS sice klesla, ale není zlomená,“ dodává Sidibé.

Podle odhadů UNAids žije s virem HIV nyní mezi 34,3 – 41,4 miliony lidí. Nejvíce pozitivních osob žije v Africe, mezi 24 – 28,7 miliony lidí. Počet úmrtí na následky AIDS klesl v subsaharské Africe od roku 2000 o 48 %, celkově na světové úrovni klesl z 2 milionů ročně na 1,2 milionu. Počet nově nakažených klesl z 3 milionů za rok 2001 na 2 miliony za rok 2014.

Protože jednoho milníku OSN nyní dosáhlo, byl nastaven cíl nový a to ještě odvážnější. Do roku 2030 je cílem zastavit epidemii onemocnění AIDS. To znamená, že každý nemocný musí mít přístup k léčbě a počet nakažených za rok musí klesnout pod 200.000.

zdroj
foto: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:HIV-budding-Color.jpg


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 90 Kč
Zobrazit formulář pro nákup