Voňavé rozkvetlé louky nenechají v klidu žádného milovníka bylinek. U těch opravdu vášnivých bylinkářů se už teď bylinky suší ostošest. A co vy? Že vy si raději bylinku koupíte v lékárně, až ji budete opravdu potřebovat? Jasně, bylinky dnes nejsou nijak drahé. Přesto můžete za některé ušetřit váš rodinný rozpočet. Navíc je sběr bylinek potěšující událostí a ve sklenicích vám doma v kuchyni udělají parádu! Nebojte se, že od sebe bylinky nerozeznáte. Jitrocel, jetel, kopřivy nebo jahodník rozpozná každý!
Jaké bylinky sbírat?
Nemusíte studovat bylinkovou encyklopedii, abyste si léčivé bylinky nasbírali a nasušili doma sami. Stačí zavítat na internet, kde se dozvíte, že léčivou silou oplývá jahodník, borůvkové listí, maliníkové listí, jitrocel, jetel, kopřiva nebo měsíček lékařský. Všechny vyjmenované bylinky seženete teď volně v přírodě a zadarmo. Akorát měsíček lékařský si musíte vypěstovat na zahradě. Je to na péči nenáročná bylinka s bohatým květenstvím a úrodou. Na zimu si můžete nasušit i lipové květy (ty už bohužel odkvetly), mateřídoušku, kontryhel či bylinky, které máte klasicky na zahradě – šalvěj, mátu, majoránku. Pro léčivé účinky se sbírají listy, květy nebo kořeny bylinek.
Kam pro bylinky vyrazit?
Pro sběr bylinek upřednostněte čisté a od silnice odlehlé místo, abyste nasbírané květy a listy měli bez toxinů. Na bylinky vyrazte za krásného počasí a s sebou si vezměte košíček či jinou nádobku. Igelitku si můžete vzít také, dejte však pozor, aby procházka netrvala příliš dlouho a bylinky se vám v ní nezapařily. Bylinky můžete sbírat od jara do podzimu, v závislosti na jejich květech. Sbírejte zdravé a neporušené části bylinek bez známek napadení plísní.
Jak bylinky sušit?
V souvislosti se sušením bylinek vás možná napadne sušička. Existují druhy, ve kterých lze bylinky sušit na nejnižší stupeň, zde ale zbytečně riskujete, že vysokou teplotou zničíte cenné látky v bylince. Proto se spolehněte na nejoblíbenější metodu – sušení na rozprostřené utěrce. Listy a květy rovnoměrně rozprostřete na utěrce a nechte svévolně schnout na tmavém a suchém místě. Sem tam bylinky obraťte a zkontrolujte, zda nechytají plíseň.
Jak bylinky uchovávat?
Nasušené bylinky uchovávejte buďto v papírovém sáčku nebo v uzavřené vzduchotěsné sklenici. Nejdéle však jeden rok. Do té doby všechny bylinky spotřebujte a doplňte čerstvé zásoby.
Nasbírané bylinky v dózách vypadají na policích velmi hezky. V hezké dóze můžete osobně nasbíranou směs bylin darovat i svým blízkým.