Google chystá auto, které se řídí samo

Sdílejte naše články a podpořte Radostné zprávy!

Google auto autor: smoothgroover22 zdroj: Flickr.comLidské smysly a reflexy jsou zázrakem přírody. Přesto se je Google chystá nahradit tranzistory a mikroprocesory a připravuje plně automatické vozidlo. To má být bezpečnější a navíc by mělo být ohleduplnější k životnímu prostředí, než vozidla řízená člověkem.

Zrod autobota

Google ohlásil svůj záměr vytvořit automaticky řízené auto již v roce 2010. O dva roky později mohly miliony lidí online sledovat, jak Steve Mahan jel upravavenou Toyotou Prius, aniž by musel řídit a sahat na volant.

V roce 2015 učinil Google obrovský skok vpřed a představil speciální vozidlo bez řidiče postavené zcela nově od základů. Nejedná se o žádnou úpravu běžného vozidla. Google tak ukázal světu roztomilý dvoumístný „autobot“ (auto-robot) s maximální rychlostí 40 km/hod bez volantu, pedálů a dalších ručních ovládacích prvků.

Auto Google, které se samo řídí, utrpělo během prvních let života již 12 nehod. Během jedné nehody lidský řidič ukončil autonomní auto nárazem zezadu. Stejně tak ovšem i všechny další. Autobot Google nebyl ani jednou viníkem nehody. Výsledek statistik je jasný: auto Google jezdí lépe než řidič člověk.

Tajemství úspěchu tkví ve systému LIDAR, laserem naváděný mapovací systém podobný echolokaci. Laserový paprsek na vrcholu auta snímá okolní prostor 1 300 000x za vteřinu. Stereo kamery se ve svém výhledu překrývají a měří velikost objektu i vzdálenost. Čtyři radarové systémy měří rychlosti jiných vozů. Speciální kamera snímá semafory. GPS naviguje směr. Tato záplava informací, obrovský 1GB za sekundu, vytváří počítači trojrozměrný obraz okolí vozidla.

Auta online

Každý vůz si pamatuje informace, které se naučila jiná vozidla. Auta totiž sdílejí společný mozek, a tak může dát provoz například jednoduše prostor sanitce. V současné době systém nefunguje zcela přesně v hustém dešti, sněhové nadílce či na silnicích bez jasného značení.

Přesto žádná z těchto technologických překážek nemohou zastavit Google. Brzy budou auta zcela samostatně parkovat. Lidé budou přivolávat autonomní taxíky prostřednictvím mobilního telefonu. Vozidla budou šetřit drahocenný čas, benzín a silniční prostor.

Google není jediný, kdo se snaží dosáhnout autonomních vozidel. Své želízko v ohni mají i Audi, Mercedes a dokonce i Apple. Mnozí věří v budoucnost těchto aut i díky jejich nižším energetickým nárokům.

zdroj
foto: https://www.flickr.com/photos/smoothgroover22/15104006386


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 90 Kč
Zobrazit formulář pro nákup