Delfíni vnímají magnetické pole

Sdílejte naše články a podpořte Radostné zprávy!

Delfín autor: Claudia14 zdroj: Pixabay.comDelfíni jsou obdivovaní tvorové, kteří jsou velice vypělí. Jejich vyjímečnost ukrývá ještě mnoho tajemství, která teprve čekají na naše pochopení. Nyní se jejich poznání posouvá opět o malý kousek dále. Francouzští vědci zjistili, že se delfíni řadí mezi magnetosenzitivní zvířata. Jsou totiž velice citliví na magnetické podněty a chovají se odlišně, když plavou v blízkosti zmagnetizovaných objektů.

Magnetorecepce je schopnost vnímat magnetické pole. Předpokládá se, že hraje důležitou roli v orientaci a přesunech vodních druhů. Některá pozorování migrační tras volně žijících kytovců, jako jsou velryby, delfíni či sviňuch naznačují citlivost na geomagnetické pole.

Experimentální důkaz v tomto ohledu ovšem dosud chyběl. Francouzský tým výzkumníků studoval chování šesti delfínu v deflinariu Planeta Sauvage v Port-Saint-Pere. Toto venkovní zařízení se skládá ze čtyř bazenů s 2000 m2 vodní plochy. Pozorovali spontánní reakce na silně zmagnetizovaný sud a naopak na sud nezmagnetizovaný. Vzhledem, tvarem a hustotou byly oba sudy jinak identické. Delfíni je tak nemohou rozpoznat podle echolokace, odrazu zvukových vln, který jak známo delfíni využívají k orientaci a rozpoznávání objektů primárně.

Během pokusů zvířata volně plavala dovnitř a ven z bazénu, kde se nacházel sud. Všech šest delfínů bylo studováno současně, přičemž všichni členové skupiny měli možnost svobodně komunikovat s ostatními. Osoby, které s delfíny v bazénech pracovaly, nevěděly, o který sud se jedná. To samé platí i o výzkumnících, kteří následně analyzovali data z videí.

Ve výsledku bylo zjištěno, že se delfíni přiblížili mnohem rychleji ke zmagnetizovaným sudům, než když šlo o stejné barely nezmagnetizované. Z výsledků vyplývá, že jsou delfíni více zaujatí a přitažení magnetickým sudem. Delfíni jsou schopní rozlišit mezi objekty na základě jejich magnetických vlastností, což je i zřejmě důležitá součást jejich navigace a orientace. Kytovci se tak mohou přiřadit mezi magnetosenzitivní druhy.

 

zdroj
foto: http://pixabay.com/en/dolphin-marine-mammals-water-sea-203875/

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 90 Kč
Zobrazit formulář pro nákup