Colorado bohatne na dani z konopí

Sdílejte naše články a podpořte Radostné zprávy!

Marihuana má zelenou autor: Pablo Flores zdroj: Wikimedia commonsAmerický stát Colarado zlegalizoval marihuanu pro rekreační využití již v roce 2012. Nyní se na daních z konopí podařilo vybrat více, než kdy tamní vláda počítala a dokonce než povoluje zákon. Peníze z daní se tak budou vracet lidem!

Marihuanu si lze v tomto americkém státě legálně pořídit, stát na ni přitom uvalil vysokou daň – 30 %. Získané finance se budou investovat do rozvoje školství.

O marihuanu je v Coloradu opravdu velký zájem a stát získal nakonec více peněz, než stávající legislativa vůbec umožňuje. Dosáhli totiž daňového stropu, od určité částky musí úřady přebytek peněz vrátit zpět občanům. Daňový strop pochází již z roku 1992 a definuje, že příjmy z daní nesmějí růst rychleji než počet obyvatel a inflace. A to nyní nastalo.

Vládě tak hrozí, že bude muset vrátit lidem cca 30,5 milionů dolarů, tedy v přepočtu kolem 740 milionů korun. Každý dospělý tak nyní může získat zpět 178 Kč. Tato situace je pro vládu nečekaná a politici došli ke vzácné shodě – peníze by si rádi ponechali. Zákon ovšem hovoří jasně a nic s tím nadělat nemohou. Pravděpodobně tak budou do budoucna muset snížit daň.

Pokud by si vláda chtěla peníze ponechat, bylo by nutné vypsat referendum, které tento krok schválí. Občané se však těší na to, až dostanou zpět svoje peníze. Colorado potvrzuje, že legalizace marihuany je jedinou správnou cestou pro všechny státy.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 90 Kč
Zobrazit formulář pro nákup