Afrodiziakum, zázračný pramen mládí, hádejte….je to obyčejná rostlina na šest písmen a určitě jí máte někde doma v ošatce. Je to cibule!
Mezi mé oblíbené knihy patří všelijaké bylinkářské spisy. Mnohokráte jsem se přesvědčila, že na spoustu neduhů a bolení stačí téměř vystrčit ruku z okna a na zahradě utrhnout tu, kterou rostlinku. A poznávání v tomto směru mě s věkem baví čím dál víc. Co však mě nedávno opravdu velice překvapilo, bylo zjištění o cibuli!
Osobní seznámení s touto kořenovou zeleninou mě vážně ohromilo. Ve starém Egyptě byla cibule považována za posvátnou rostlinu, byla zasvěcena velké bohyni Isis. Později však považte, byla cibule všude považována za prostředek, pro spokojený milostný život a zvýšenou potenci! Tato zelenina byla a je používána jako pročišťující a zároveň afrodiziakální prostředek. Ne, neumím si to představit 🙂 ale důkazy hovoří jasně. Hlízy charakteristické svým intenzivním zápachem platily především v době moru za lék, který vystrnadí z těla všechny nemoci a zapudí zlé duchy.
Podle Ursel Buhringové Švýcarský farář a zapálený bylinkář Kunzle ( 1857-1945 ) popisuje drastické účinky cibule takto : Nasekané cibulky vytahují nemoci z těla ven tak energicky, že zcela zčernají a začnou hrozně zapáchat. Tehdy jsou v cibuli natažené škodlivé látky pocházející z nemoci. Zázračnou moc cibule prý způsobují éterické sirné oleje, které mají onu kouzelnou léčivou moc. Podle starých léčitelských kronik dříve lidé věšeli lněné pytlíky s cibulí nad kolébky kojenců, aby od nich odehnali zlé démony.
Cibulové hlízy se těší oblibě lidí na celém světě, a to obzvláště u starších generací jelikož působí jako preventivní prostředek při změnách cévního systému podmíněných stářím. Mnohde lidé používají cibuli spolu s blízce příbuzným česnekem jako skutečný pramen mládí. Cibule nepůsobí hojivě jen zevnitř ale i z venčí svou léčivou moc rozvíjí i při zevní aplikaci, neboť je vědecky dokázáno, že cibulová šťáva podporuje hojení ran, ničí choroboplodné zárodky, mírní záněty a přispívá k ustoupení otoků ( mám vyzkoušeno sama na sobě – téměř neskutečně rychle působí třeba při bolestivých hemeroidech ).
Cibule je zkrátka zázrak sám. Věhlasní léčitelé a bylinkáři ve svých mnohých knihách z cibule nabízejí:
Čaj posilující obranyschopnost
Cibulový sirup
Cibulové víno
Obklady z čerstvé cibule
Cibulové pytlíky pro inhalaci
Cibulové ponožky
Obklady při zánětu středního ucha
Cibulový salát
a všelijaké další cibulové léčebné kůry.
Podle známého bylinkáře Pavla Váňi je pravdou, že na rostoucím kořenu cibule bylo zjištěno elektromagnetické záření, které usměrňuje dělení buněk. Bylo proto nazváno mitogentickým zářením, které mimo dělení buněk tkání rostlinných a zvířecích má také vliv na tkáně se zhoubným nádorovým onemocněním. Proto je podle něj dobré podstoupit dvakrát do roka cibulovou pročišťovací kůru.
Napsala Helena Pelikánová