Choďte pěšky, v autě je vzduch 15x více znečištěný

Sdílejte naše články a podpořte Radostné zprávy!

Smog autor: Flangostina zdroj: Pixabay.comAž se příště budete rozhodovat, zda-li popojedete autem či vyrazíte pěšky, mezi argumenty pro chůzi můžete přidat výsledky nedávné studie. Nejde totiž zdaleka pouze o prospěšnost a radost z pohybu.

Ukazuje se, že jízda po městě v autě nás vystavuje 15x větší úrovni znečištění ovzduší, než chůze či jízda na kole. Emise vozidel obsahují karcinogeny a hromadí se zejména ve středu komunikací, které do sebe vozidla ventilací nasávají a cestující je tak naplno vdechují.

Výzkumníci měli zařízení pro měření koncentrací znečištění ve vzduchu a zařízení GPS, pomocí které lokalizovali polohu při analýze částic v různých částech Londýna. Nejvyšší úrovně „černého uhlíku“, což je typ sazí vzniklých spalování fosilních paliv, byly nalezeny všude ve městě. Uhlíkové emise jsou 30x menší než lidský vlas.

Britská studie zjistila, že v průběhu testování řidič vdechl 50.000.000 částic ve srovnání s 6 – 7.000.000 částic, které se vdechne při pěší chůzi. Tato studie přitom není zdaleka první, která na nebezpečí řízení vozidel upozorňuje. Znečištění vzduchu ve městech je zdrojem nespočet zdravotních komplikací, včetně onemocnění srdce, dechových potíží, astmatu, alergie či rakoviny.

Vědci dále zjistili, že hodnoty emisí jsou nejvyšší přímo nad vozovkou, v blízkosti chodníku klesají. Lidé ve vozidlech jsou přímo ve středu zdroje znečištění. Vozidla v blízkosti za sebou nasávají emise navzájem od sebe. Přívody vzduchu jsou v motorovém prostoru v blízkosti úrovně vozovky, takže dochází k nasávání plynů vypuštěných vozidlem před sebou. Otevřená okna jsou jinou cestou.

Chodci a cyklisté jsou ohrožení minimálně, protože jejich plynulý pohyb umožňuje dýchat čerstvý vzduch. Proto pokaždé, když nenasednete do auta a projdete se pěšky či na kole, vaše tělo vám jedině poděkuje!

 

zdroj
foto: http://pixabay.com/en/exhaust-fumes-pollution-environment-372679/


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 90 Kč
Zobrazit formulář pro nákup