Některé filmy vznikly, aby zasáhly naše srdce či duši dávkou silného sentimentu. Dovolují se tak dotknout naší lidskosti a empatie. Některé filmy jdou ovšem mnohem dále, mají za cíl probudit a rozšířit naše vědomí.
1. Sním či bdím?
(Rickard Linkl)
Co je sen a co je realita? Můžeme mezi nimi skutečně rozlišovat? A co sen znamená? To je jen několik ukázkových otázek, které film klade. Pozorujeme příběh poutníka, který hledá hranici mezi realitou a sny. Film přechází z éterického světa do reality a zpochybňuje platnost každého aspektu existence. Celkový dojem vytváří především netradiční animované zpracování.
2. Samsara
(Ron Fricke)
Jedná se o dokumentární film z roku 2011 dvěma zkušenými lidmi, kteří již předtím spolupracovali na filmech Baraka a Chronos. Název Samsara je ze sanskrtu a značí nekonečný koloběh života. Doslova znamená „nepřetržitý tok“ a i ve filmu jsme tak svědky koloběhu zrození, smrti a znovuzrození. Vizuálně krásně zpracovaný film je doprovázen podmanivou hudbou. Film vznikal přes 5 let ve 20 různých zemích světa a ukazuje tak život ve všech jeho možných podobách. Malé střípky, které film řpináší, jsou propojené ve složitém toku a ukazuje, jak je globální vědomí společně propojené.
3. Strýček Búnmí
(Apichatpong Weerasethakul)
První thajský film, který získal v roce 2010 ocenění Zlatou palmu. Ústřední postava Strýček Búnmí umírá. Během posledních dní života vyráží na cestu, kterou objevuje svoje minulé životy, společně s milovanými – ať už na duchovní či fyzické úrovni. Film nastoluje otázky týkající se paměti, transformace, reinkarnace a přirozené podstaty věcí. Zároveň zpracování je umělecké a vybočuje z řady běžných filmů.
4. Pod kůží
(Jonathan Glazer)
Film z roku 2013 se Scarlett Johanson v hlavní roli. Zápletka je jednoduchá – Scarlett představuje bezejmennou mimozemšťanku s lidskou podobou, kterou využívá ke svádění mužů. Muže se snaží dostat na místo „sklizně“, které je velice hypnotické a podmanivé. Více však prozradit nemůžeme, neboť byste přišli o intenzivní prožitek. Film působí omračujícím dojmem, protože pojetí filmu je zcela jedinečné. Sledujeme proměnu mimozemšťanky a její setkání s lidskostí. Zatímco předchozí filmy se zaměřovaly především na podstatu života, smrt a reinkarnaci, film pod kůží se zaměřuje na vědomí člověka a zkušenost lidskosti.
5. Vejdi do prázdna
(Gaspar Noé)
Při shlédnutí tohoto filmu si budete připadat jako „na drogách“, neboť film je plný výrazných barevných neonových světel a je natočen z pohledu představitele. Hlavní protagonista umírá a můžeme vidět jeho očima, jak opouští své tělo a cestuje prostorem a časem. Tempo filmu se postupně stále zrychluje a vrcholí milostnou scénou. Samotný závěr je velice překvapující. Sledujeme posmrtný život, nebo nás vědomí v zoufalé situaci nutí prožít náš život stále dokola?
6. Cokoliv od režiséra Andrei Tarkovsky
Cokoliv od tohoto ruského režiséra si zasluhuje vaši pozornost – Solaris, Stalker či Zrcadlo jsou vhodné do začátku. Nezapomeňte ani film Nostalgie. Všechny film Andreie Tarkovskyho jsou vrcholem podnětné filmové tvorby. Dětství, sny, paměť, metafyzika a sny jsou ochrannou známkou jeho filmů. Každý film vás může vnitřně zasáhnout. Filmy obsahují mnoho symboliky a mění naše vnímání.
zdroj
foto: http://pixabay.com/en/filmstrip-eye-cinema-strip-91437/