Lucidní snění je stav, kdy si spící člověk uvědomuje, že se nachází ve snu. Má tak možnost svůj sen vědomě prožívat a libovolně měnit. Kdo se umí probudit ve svém snu, stává se pánem svého snového světa. Je určitě mnoho věcí, které jste o lucidních snech nevěděli a právě ty podrobíme analýze.
1. Lucidní snění znali již staří Egypťané
Egypťané byli vyspělou civilizací před 5000 lety. Věřili ve tři orgány:
– Shat (mrtvé tělo)
– Ka (žijící fyzické tělo)
– Ba (duše)
Ba je často zobrazováno v hieroglyfech jako pták s lidskou hlavou, který se vznáší nad spícím tělem či mrtvolou. Ba je považováno za osobu, ale v její odlišné formě. Může být definováno jako vědomí, které při snění opouští tělo. Egyptské vyobrazení hieroglyfu je považováno za historicky první zobrazení odděleného vědomí od fyzického hostitele.
2. Jedna pětina lidí prožívá lucidní sen každý měsíc
V roce 1988 provedli Snyder a Gackenback vědecký výzkum, který zjistil, že existuje 20 % lidí, kteří tvrdí, že prožijí lucidní sen pravidelně cca jednou měsíčně. 50 % lidí podle studie zažije lucidní sen alespoň jednou v životě. Lucidní sen tedy není tak vzácný, jen většina lidí netuší, jaký je technický název takového snu a jak takový sen vyvolat záměrně.
Spontánní ovládání snů je vcelku normální u dětí. Jedním z možných důvodů je, že děti jsou náchylnější k nočním můrám, které mohou být velmi živé a citově intenzivní. To probouzí tu část mozku, která umožňuje sebeuvědomění a pochopení, že jsem ve snu. Některé děti této vlastnosti užívají k tomu, aby se probudily, jiné promění noční můru v příjemný sen.
Na opačném konci spektra existují lidé, kteří mají všechny sny lucidní. Takže každou noc od dětství prožívají spánek, během kterého jsou částečně stále při vědomí, což může způsobovat pocit nedostatečného odpočinutí. Jedná se ovšem o vzácné výjimky, které je vhodné řešit se spánkovými specialisty.
3. Zavřené oči v lucidním snu umožňují probudit se
Lucidní sen je možné ukončit předčasně. Zavření očí ve snu (ať už cílené či ze zvyku), vás téměř okamžitě navrátí do bdělého stavu. Není tedy třeba obávat se, že byste ve snu zůstali věčně.
Nicméně pokud se probudíte omylem, existuje způsob, jak na přerušený sen navázat od místa, kde jste přestali. Při probuzení se nehýbejte a zachovejte tělo v původní poloze a ihned zavřete oči.
4. Snílci mohou reagovat s vnějším světem
V roce 1975 britský psycholog Keith Hearne nahrál pohyby očí při spánku při lucidním snění. S pokusným spícím se dohodli na konkrétních signálech předem. Pohybem očí v průběhu spánku tak byl spící schopen komunikovat s vnějším světem.
Tento pozoruhodný experiment poprvé v historii ukázal, že vědomí ve snu je skutečné. Později bylo využité měření EEG k nalezení dalších důkazů o jedinečném stavu vědomého snění.
Experimenty ukazují, že je možné komunikovat se spícím. Když spíme, náš mozek si dění ve vnějším světě všímá jen minimálně. Z důvodu přežití máme schopnost udržet určité povědomí o různých typech vnějších podnětů. Pokud nás někdo ve spánku šťouchne, budeme to ve snu vnímat, i když s trochu jinou interpretací.
5. Za jasnost snu zodpovídá zvláštní část mozku
Neurolog J. Allan Hobson se zaměřil na zjištění, co se děje během lucidního snění s mozkem. Uvědomění si, že sníme, stimuluje dorzolaterální prefrontální kůru, tedy část mozku, která je zodpovědná za sebeuvědomění a pracovní paměť. Tato oblast je obvykle deaktivována během REM spánku, což vysvětluje, proč není typické uvědomit si, že sníme, nebo si zapamatovat detaily ze snů.
6. Lucidní snění může být označeno za stav vědomí
Lucidní snění je považováno za zvláštní stav vědomí, který se liší od ostatních. Některé stavy vědomí jsou snado dosažitelné (bdělý stav), jiné jsou vzácnější a zasahují do niterných koutů lidské zkušenosti (hluboký spánek, spánková obrna, mystické zážitky).
7. Některé vitamíny zvýší intenzitu snu
Vitamín B6 (též známý jako pyridoxin) hraje klíčovou roli v mozku a nervových funkcí. Zdravý dospělý by měl přijmout 1,3 mg vitamínu B6 každý den a to skrze vhodnou potravu: banány, mrkev, pomeranč, špenát, ryby, kuřecí maso, játra, fazole, vejce a ořechy. Nicméně abyste dosáhli intenzivných snů, je třeba dávka vyšší (až 100 mg/den), kterou získáte ze speciálních preparátů. Pilulku si dejte jen několik hodin před spaním.
A co se v těle děje, když zvýšíte příjem vitamínu B6? Tento vitamín mění tryptofan na serotonin, který produkuje živější sny. Možná si teď říkáte, proč si nevzít rovnou serotonin jako doplněk. Bohužel, přímý serotonin výsledný efekt nemá, je třeba, aby proběhl převod v těle.
8. Orgasmus v luciním snu může být skutečný
Vědci zjistili, že lucidní orgasmus může být doprovázen skutečnou fyzikální reakcí, včetně zvýšené srdeční frekvence, změn v cévní tkáni či svalové reakce. Existuje i velké množství nepřímých důkazů, zejména u mužů, u nichž při prožitku ograsmu v lucidnímu snu dochází k ejakulaci.
Problém většiny snících je náročnost udržení lucidního snu až do kritického okamžiku. Sex v lucidním snu je velmi vzrušující a zejména začátečníci se mohou z takového snu snadno probudit před „cílovou rovinou“.
9. Lucidní sny a meditace
Existuje souvislost mezi meditací a lucidními sny. Čím častěji a intenzivněji meditujeme, tím snadněji rozpoznáme, že jsme ve snu. Meditace tak není jenom nástrojem relaxace a poznání, ale umožňuje pracovat s odlišnými formami vědomí.
10. Buddhističtí mniši praktikují lucidní snění na cestě k osvícení
Tibetská snová jóga je původní formou lucidního snění, která se v buddhismu užívá více než 1000 let. Vědomé probuzení uprostřed snu využívají k vyšším cílům:
– praxe sádhana (duchovní disciplína)
– příjem zasvěcení
– návštěva jiných míst a světů
– komunikace s yidam (osvícená bytost)
– seznámení se s dalšími vnímajícími bytostmi
– přesun do jiných forem a tvarů
Hlavním cílem tibetské snové jógy je nejenom uvědomit si svůj sen, ale nakonec jej zcela rozpusit Snící mysl zbavená fyzického stimulu může pozorovat nejčistší formu vědomí prostřednictvím hluboké meditace v lucidním snu.
zdroj
foto: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:BD_Mummy_and_Ba.jpg