Znalost základů první pomoci je velmi důležitá, ale mnohem důležitější je vědět, jak ji dělat správně, aby nedošlo k ohrožení života zachraňovaného.
Dneska popíšeme ty nejčastější chyby, kterých se lidé dopouští při poskytování první pomoci.
1. Čištění ran peroxidem vodíku, jódem a alkoholem může být nebezpečné
Co je na tom špatného: Peroxid ničí pojivé buňky tkáně, čímž brání hojení rány. Jód a alkohol spalují zdravé buňky a mohou při aplikování přivodit bolest, šok a popáleniny.
Jak to dělat správně: Omyjte ránu čistou nebo převařenou vodou a následně aplikujte hojící mast obsahující antibiotika. Obvazy by se měly používat pouze, pokud je to nezbytně nutné, jinak rána zůstane vlhká a její hojení bude trvat déle.
2. Srdeční masáž může vést k poškození plic a zlomeninám žeber
Co je na tom špatného: Masáž srdce může snadno způsobit zlomeniny v oblasti žeber, které často vedou k vážnému poškození plic a srdce.
Jak to dělat správně: Masáž srdce byste měli provádět pouze v případě, kdy jste si stoprocentně jisti, že osoba nemá žádný puls, nedýchá a v nejbližším okolí není žádný lékař. Zatímco jedna osoba volá záchrannou službu, druhá provádí masáž srdce v rytmu 100 úderů za minutu (podle písně Staying Alive od BeeGees) U dětí se masáž srdce provádí pouze prsty a v jiném tempu. Dýchání z úst do úst by se mělo dělat pouze v případě, že zachraňovanému bije srdce. Další možností je provést 30 stlačení, 2 vdechy a následně opakovat.
3. Paracetamol může způsobit poškození jater
Co je na tom špatného: Paracetamol neboli acetaminofen zmírňuje bolest a zánětlivost a je součástí mnoha léků. Jeho předávkováním si však můžete přivodit poškození jater a ledvin.
Jak to dělat správně: Pečlivě si změřte dávku. Pro dospělé je při jednom podání maximální dávka 1 g (4 g za den). Acetaminofen je možné nalézt ve spoustě léků, obzvláště v těch proti chřipce. Kombinováním různých léků se jím tak snadno můžete předávkovat.
4. Při krvácení z nosu nezaklánějte hlavu ani si nelehejte na záda
Co je na tom špatného: Pokud to uděláte, krevní tlak ve vaší hlavě stoupne. Nemůžete vědět, jak moc nebezpečné vaše krvácení je, takže se krev může dostat do vašich plic nebo vyvolat zvracení.
Jak to dělat správně: Pro uvolnění krevního tlaku držte hlavu přímo, přiložte studený obklad a držte si jednu nosní dírku po dobu 15 minut. To samé opakujte i u druhé nosní dírky zatímco budete dýchat ústy. Pokud krvácení nepřestane, zopakujte celý postup. A pokud přetrvává i poté nebo je krvácení způsobené zraněním, volejte záchrannou službu.
5. Oběť dopravní nehody nevytahujte z auta, ani jí nepomáhejte do pohodlnější polohy
Co je na tom špatného: Většina úmrtí při dopravních nehodách je zapříčiněna poraněním krku a páteře. I sebemenší pohyb při pokusu o záchranu oběti ji může zabít nebo nenávratně paralyzovat.
Jak to dělat správně: Pokud u zraněného hrozí trauma hlavy, páteře nebo krku (například pokud necítí své končetiny, ale nikde není žádná krev), volejte záchrannou službu a sledujte jeho dýchání, dokud se nedostaví lékař.
6. Při otravě byste neměli brát žádné léky vyvolávající zvracení
Co je na tom špatného: Léky, které vyvolávají zvracení, mohou zapříčinit popálení jícnu, kvůli čemuž se mohou zvratky společně s jedem dostat do plic.
Jak to dělat správně: Pokud máte podezření na otravu, volejte ambulanci, popište své symptomy, čím jste se nejspíše otrávili a zapište si kroky, které vám operátor doporučil udělat dále. Nepokoušejte se vyhledávat rady na internetu. Nebezpečí spojené s předávkováním léky nebo otravou alkoholem je srovnatelné s požitím benzínu. Bez odborné pomoci může oběť zemřít během jediné hodiny.
7. Zabránění krvácení škrtidlem může vést k amputaci
Co je na tom špatného: Nesprávné nebo zbytečné použití škrtidla může vést k nadměrnému tlaku na končetinu. Nezastavuje totiž krvácení, ale jen brání cirkulaci krve, což vede k odumírání.
Jak to dělat správně: Aplikujte na ránu velké množství sterilní gázy nebo čisté látky a jemně přitlačte – to by mělo stačit, dokud nedorazí ambulance. Jedinou výjimkou je vážné krvácení, kdy úmrtí představuje větší riziko než ztráta končetiny.
8. Nevytahujte jazyk ani nevkládejte lžíci do úst člověka, který má záchvat
Co je na tom špatného: Člověku, který prodělává záchvat, hrozí, že by objekt mohl spolknout či vdechnout, jakožto následek přirozené ochrany jazyka.
Jak to dělat správně: Osoba se může začít nekontrolovaně třást nebo zmodrat. Lidské tělo však takové záchvaty samo omezuje, takže by si člověk neměl být schopen sám ublížit. Jednoduše přivolejte lékaře a ujistěte se, že postižený správně dýchá a že v jeho okolí není nic, čím by si mohl způsobit fyzickou újmu. Je fyziologicky nemožné, aby člověk spolkl vlastní jazyk a to, že se do něj kousne, není nijak nebezpečné. Poté, co záchvat skončí, položte osobu na stranu.
9. Po uštknutí hadem nebo jedovatým hmyzem nevycucávejte jed z rány
Co je na tom špatného: Jed se smíchá s vašimi slinami a napadne sliznici. To otravu ještě více urychlí a může zapříčinit plicní edém nebo selhání srdce.
Jak to dělat správně: Při kousnutí do končetiny si lehněte tak, aby byla poškozená oblast pod srdcem. Zavolejte ambulanci, popište, co vás kouslo a pijte hodně vody.
Důležité: Neodvážejte nemocného nebo zraněného člověka do nejbližší nemocnice
Špatně: Brát zraněného nebo nemocného do nejbližší nemocnice.
Správně: Zavolejte ambulanci, popište situaci a poslechněte operátora, který vám sdělí, kam bude oběť nejvhodnější vzít. Ne každá nemocnice má k dispozici potřebné léky, specialisty nebo vybavení a převoz může být příliš nebezpečný.
Jak správně vpíchnout injekci do hýždí
Špatně: Provádět vpich do napnutého svalu, proniknout buď příliš, nebo nedostatečně hluboko do kůže. Provádět vpich do jakékoliv části svalu.
Správně: Nejprve proveďte dezinfekci rukou a oblasti vpichu. Při vpichu do hýždí si přestavte, že je sval na jedné půlce rozdělený do 4 částí. Rychle přitiskněte stříkačku do pravé strany horní části (abyste se nedotýkali sedacího nervu). Jakmile skončíte, ošetřete místo vpichu vatovým tamponem namočeným v alkoholu.