10 fascinujících tajemství vesmíru

Sdílejte naše články a podpořte Radostné zprávy!

Země autor: Geralt zdroj: Pixabay.comPřestože si jako lidé nárokujeme titul nejinteligentnějšího tvora, máme stále velké rezervy v poznání okolního světa. Známý vesmír obsahuje spoustu neznámých. Podívejme se spolu na 10 nejvíce fascinujících záhad, jejichž rozlousknutí může zásadně změnit představy o fungování tohoto světa.

10. Mimozemský život

Astrofyzik Frank Drake vytvořil matematickou rovnici, ze které vyplývá, že existuje mnoho jiných planet, které mohou obsahovat inteligentní život. Zjistil, že pokud by pouze jedna planeta z miliardy obsahovala inteligentní život, bylo by ve vesmíru přes 6 miliard obydlených planet.

Enrico Fermi řekl, že pokud je život tak samozřejmý, proč neexistuje nějaký nějaký důkaz? Je skutečně zvláštní, že zatím žádný důkaz o mimozemských formách života nemáme. Alespoň podle oficiálních zdrojů, kterým ne každý věří.

9. Tunguská událost

V roce 1908 v údolí řeky Tunguska na Sibiři v Rusku něco modrého přeletělo po obloze a explodovalo ve vzduchu. Výbuch měl neuvěřitlenou sílu, přelámal kolem 60 milionů stromů a výbuch byl slyšet až do vzdálenosti 1000 km. Přesto nebyly nalezeny žádné pozůstatky metoeritu. Původ výbuchu se nepodařilo nikdy uspokojivě vysvětlit, zejména jak je možný výbuch ve vzduchu nad povrchem.

8. Vzácná antihmota

Dle teorie jsou hmota a antihmota vytvořeny ve stejnou dobu stejnou událostí. Když vznikne částice, vzniká i opačná antičástice. Přestože jsme schopní vytvořit antihmotu v laboratoři, nedokážeme ji najít ve vesmíru. Co se tedy děje s přírodní antihmotou?

7. Vědomí

Jak naše mysl funguje? Jaký je rozdíl mezi simulací vědomí a skutečností? Jak se mysl stala uvědomělou? Existuje tolik otázek, které máme v souvislosti s vědomím, a je tak zdrojem vědeckých studií a filozofických debat. Mezi vědci se jeví nejzajímavější otázka existence přežití vědomí po fyzické smrti.

6. Temná hmota

Pomocí nejmodernějších přístrojů vědci dokázali objevit obrovské množství energie ve vesmíru, které je mimo rámec toho, co dokážeme vidět. Jejím původem je temná hmota, o jejíž existenci nevíme téměř nic kromě toho, že existuje.

5. Čas

Zkuste definovat čas bez použití pojmu čas a jeho synonym. Co to doopravdy je? Je to jen iluze? Je to typ hmoty či dimenze? Co když všechno, co existuje, se nachází pouze v jednom časovém okamžiku? Čím více se nad podobnými otázkami přemýšlí, tím více to v hlavě vře. Faktem je, že podstata času nám obvykle uniká.

4. Počátek vesmíru

Co se stalo při velkém třesku? Odkud pochází energie a hmota, která při velkém třesku dala vzniknout našemu vesmíru? Jaká síla stála na počátku stvoření? Byl to Bůh či nějaká jiná forma energie?

3. Konec vesmíru

Pokud je začátek vesmíru, čeká nás i konec? A pokud ano, bude se vesmír nadále rozšiřovat, až se rozpustí a nebo se zhroutí sám do sebe a začne znovu?

2. Více vesmírů

Existují paralelní vesmíry? Různé verze nás žijící různé životy v realitách mimo dosah? Bude v budoucnosti možné mezi jednotlivými realitami komunikovat?

1. Velká sjednocující teorie

Jak dokáže věda spojit jednotlivé fyzikální zákony tak, aby byly schopny odpovědět na palčivé otázky naznačené v tomto článku? Navíc různé principy ve fyzice si vzájemně odporují, ať už jde o kvantovou fyziku či Einsteinovy zákony relativity. I v dnešní době rozumíme okolnímu světu stále jen velice málo.

 

zdroj
foto: http://pixabay.com/en/earth-globe-water-wave-sea-see-216834/


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 90 Kč
Zobrazit formulář pro nákup