Zdravotní přínosy hlívy ústřičné

Sdílejte naše články a podpořte Radostné zprávy!
Hlíva ústřičná

adege / Pixabay

Hlíva ústřičná je houba bělavé až šedé barvy, která tvarem připomíná ústřici. Oproti jiným houbám má velice krátký třeň a roste především na povrchu uhnilého dřeva v listnatých lesích.

Odborný název hlívy ústřičné je Pluroteus a byla poprvé zkultivovaná během první světové války. Tato houba má různé názvy po celém světě – například v Číně se jí říká „ping GU”, v jižní Indii „chippikoori” a v Íránu zase „sadafi”. Mezi její alternativní názvy patří mimo jiné i stromová ústřice, Hiratake či Tamogitake.

Hlíva je svou chutí vynikající – obzvlášť, když se připravuje spolu se zeleninou. Obvykle ji najdete v pokrmech korejské, japonské nebo čínské kuchyně.

Zdravotní přínosy hlívy ústřičné

Hlíva je v Číně velmi populární. V tamních restauracích si získala své stálé místo především díky jejím nutričním hodnotám. Často se například podává v sušené formě s olivovým olejem a česnekem. Pojďme si uvést pár překvapivých zdravotních benefitů této delikatesy.

1. Zbaví vás LDL cholesterolu

Výzkum dokázal, že je hlíva velmi účinná v odbourávání špatného cholesterolu a tzv. triglyceridů, což jsou tuky, jejichž zvýšená hladina je spojená se zpomalením proudění krve, zvyšováním její srážlivosti a inzulinovou rezistancí (cukrovce).

Triglycerid pochází z nevyužitých kalorií. Kalorie se v těle ukládají jako zdroj energie pro budoucí použití, ale pokud je tělo nevyužije, mohou způsobit pohromu v tepnách. Toto je důvod, proč by měly být triglyceridy, stejně jako ostatní špatné tuky a cholesterol, z těla vyloučeny.

2. Pomáhá v boji s rakovinou

Z několika studií vyplývá, že hlíva ústřičná je také velmi účinná v boji s rakovinou. Výsledky studie publikované v deníku International Journal of Oncology z roku 2008 demonstrovaly, jak extrakt z hlívy dokáže zamezit růstu rakovinných buněk v tlustém střevě a prsou.

3. Posílí váš imunitní systém

Hlíva obsahuje nemalé množství aminokyselin a látek s antibiotickými účinky, které jsou velice efektivní v boji proti bakteriím, virům a nejrůznějším parazitům. Díky tomu dokáže výrazně posílit váš imunitní systém.

Další překvapivý fakt pochází ze studie publikované v deníku International Journal of Medicinal Mushrooms z roku 2011, kde bylo prokázáno, že extrakt hlívy dokáže zabíjet nádorové buňky, jelikož disponuje schopností aktivace imunních buněk.

4. Působí antibakteriálně a protinádorově

Studie zmiňují protirakovinné a protinádorové vlastnosti hlívy. Za tyto vlastnosti jsou zodpovědné látky, které jsou v ní obsaženy – mimo bílkovin, vitaminů řady B a vitaminu D a C, se jedná o stopové prvky, konkrétně o železo, draslík, fosfor, sodík, zinek, selen, bór, jód a především beta glukany, což jsou velice silné antioxidanty. .

5. Boj s anémií

Anémie neboli chudokrevnost je v dnešní době závažným problémem. Je způsobena nedostatkem železa a kyseliny listové. Pokud trpíte anémií, tato úžasná houba by ve vašem jídelníčku rozhodně chybět neměla.

6. Reguluje krevní tlak

Toto je jeden z nejzajímavějších přínosů hlívy pro lidské zdraví. Pokud máte příliš nízký či vysoký krevní tlak, váš problém by mohla vyřešit právě hlíva, a to hlavně díky tomu, že je bohatá na draslík. Ten je totiž za regulaci krevního tlaku zodpovědný. Vysoký krevní tlak je způsoben zpravidla nadměrným užíváním soli, jejíž nežádoucí efekty hlíva vyrovnává.

7. Ulevuje od zácpy

Zácpa je problém, který nastává pokud trávení neprobíhá hladce. Jednou z jejich příčin je nedostatek vlákniny. To však může vyřešit pravidelná konzumace hlívy. Houby jsou největším zdrojem vlákniny – jedna velká houba může obsahovat až 14% doporučené denní dávky vlákniny. Pokud tedy budete mít ve své stravě dostatek vlákniny, vaše střeva budou mít menší problém se zpracováním zbylého jídla.

8. Vyrovnává pH žaludku

Konzumace hlívy je jedním z dobrých způsobů, jak zmírnit překyselení organismu. Překyselení je zdravotní problém spojovaný s nadbytkem žaludečních kyselin. Hlíva po metabolizování v těle produkuje zásaditou usazeninu, která pomáhá kyselost žaludku vyrovnávat.

9. Vysoká výživová hodnota

Hlíva ústříčná obsahuje bohaté množství vitaminů řady B a železa – dokonce více, než je v drůbeži.

10. Likviduje hlístice

Hlíva dokáže zabíjet hlístice, což jsou červi, kteří se vyskytují ve střevech obratlovců. Tedy i v našich.

11. Snižuje srdeční vyčerpání

Srdeční vyčerpání způsobuje špatný oběh krve v srdci. Trpí jím buď fyzicky slabí lidé nebo lidé trpící koronární chorobou. Hlíva obsahuje několik živin, které pomáhají normalizovat a stabilizovat krevní tlak.

12. Pomáhá předcházet onemocnění jater

Onemocnění jater obvykle vzniká jejich poškozením nebo tím, že obsahují velké množství toxinů. Protinádorové a protibakterální vlastnosti hlívy játrům pomáhají tyto toxiny vylučovat.

Varování: Pokud trpíte nějakými chorobami, měli byste se ohledně konzumace hlívy poradit se svým praktickým lékařem.

Ačkoliv je hlíva velmi chutná, je třeba být na pozoru. Existují totiž případy, kdy vyvolala hypersenzitivní reakci na plísně. Pokud se navíc konzumuje ve velkém množství, může způsobit bolesti břicha. Dopřávejte si ji tedy pouze v malém množství.

Ti z vás, kteří užívají doplňky na bázi hlívy by měli být také opatrní. Nejdřív byste se měli poradit s vaším lékařem, abyste se vyvarovali případným nežádoucím účinkům. Doplňky navíc nejsou schváleny zdravotnickými organizacemi.

 

zdroj


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 90 Kč
Zobrazit formulář pro nákup