Zapojte se do ochrany pražských potoků

Sdílejte naše články a podpořte Radostné zprávy!

Potok autor: Stanislav Doronenko zdroj: Wikimedia commonsVyčištěné břehy, nové zátočiny, které zpomalí proud vody v korytě, čistší vodu a pro příští roky pravidelnou péči a dohled – to získají během pátku 5. září a soboty 6. září dva pražské potoky.

V rámci jednodenní akce zahájí dobrovolníci jejich přeměnu ve zdravější, přírodě bližší a na pohled upravenější vodní toky. Jedná se o další patronáty nad potoky, které se uskuteční v hlavním městě. Akce organizované neziskovou Koalicí pro řeky se konají ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy, se zaměstnanci organizace British Council a sdružením Zvonečník. Podobným akcím pomáhá i materiální podpora komerčního sektoru (nářadí pro práce zapůjčí firma Trees).

Patronáty nad Proseckým a Klíčovským potokem vznikly přímo z iniciativy aktivních občanů. Jejich smyslem je ukázat cestu k ozdravění vodních toků a inspirovat další dobrovolníky k patronátům, kterých je nyní po ČR již několik. Patronáty jsou efektivním a levným způsobem, jak vrátit vodním tokům přirozené funkce a chránit tak zdravou krajinu, životní prostředí i majetek. Zdravé potoky také pomáhají zadržet vodu v krajině, což chrání i zásoby spodní vody.

Prosecký potok, pátek 5. září 2014 od 10 hodin

Dobrovolníci z pražské pobočky organizace British Council nejprve posbírají odpadky z okolí potoka, od usazeného bahna vyčistí jímku v parku Podvinní a v dolní části oddělí potok od cesty velkými kameny, aby jej nemohli ničit jezdci na čtyřkolkách. Přímo na potoce bude vytvořeno několik tůní, ve kterých budou moci najít útočiště například obojživelníci. V potoce také vzniknou kamenné polohrázky, které mu pomohou vytvořit a udržet koryto v přírodě bližší podobě.

>> mapa

Klíčovský potok, sobota 6. září 2014 od 10 hodin

Dobrovolníci z Koalice pro řeky a sdružení Zvonečník vyberou z několika nyní zanedbaných tůní sedimenty, čímž pomohou vodu v tůních vyčistit. Díky tomu bude moci být v tůních zadrženo více vody a současně se budou tůně moci stát útočištěm dalších živočichů i rostlin. Na tuto akci jsou zváni i další dobrovolníci či lidé, kteří by měli o patronát zájem a chtějí si zatím jen vyzkoušet, o co se vlastně jedná.

>> mapa

Pořádá Koalice pro řeky – www.koaliceproreky.cz


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 90 Kč
Zobrazit formulář pro nákup