Vědecky potvrzené výhody spánku v absolutní tmě

Sdílejte naše články a podpořte Radostné zprávy!

Spánek autor: ramicm zdroj: Pixabay.comNadešla ta kouzelná část večera, kdy vypínáte světla, ukládáte se do peřin a připravujete se k pokojnému spánku. Ale ne tak rychle – co to bliká? Je to upozornění na vašem telefonu, kterého si všimnete i přes zavřená víčka. Věděli jste, že každé rozsvícené světlo ve vaší ložnici má vliv na váš spánek? Váš spánkový cyklus mohou narušit dokonce i venkovní světla prosvítající do místnosti skrze okenní žaluzie.

V noci a obzvlášť mezi 23:00 a 3:00 náš mozek produkuje látku zvanou melatonin, také známou jako hormon spánku (možná jej znáte z lékárny ve formě přírodních přípravků na podporu spánku). Problém však je, že i sebemenší paprsek umělého světla může přerušit jeho uvolňování. A teď si představte všechna ta světla ve vašem pokoji – počítač, nabíječka, telefon, tablet, budík, noční světlo na chodbě a ano, dokonce i vaše krásná lampa z himalájské soli – všechna narušují produkci melatoninu ve vašem těle.

Zpátky do doby kamenné

Kdysi dávno, ještě před vašimi rodiči nebo prarodiči, byli lidé vystavováni jen několika málo druhům světla: slunečním paprskům během dne a nočnímu svitu hvězd a měsíce, popřípadě záři táborových ohňů. Ty napomáhaly k regulaci cirkadiánního rytmu a tento denní a noční cyklus byl tím jediným, co jsme po dlouhá léta znali, čemuž se přirozeně přizpůsobilo i naše biologické naprogramování.

Porovnání zdrojů světla

Zdroj světla

Intenzita osvětlení (v luxech)

Jasné sluneční světlo 32 000 – 130 000
Slunečný den s mírnou oblačností 20 480
Zataženo nebo stín 10 240
Studiové světlo 1 000
Kancelář s okny 640
Zářivkové světlo 320
Pouliční osvětlení 320
Zatemnělá místa 160
Domácnosti 80
Občanský soumrak 3,4
Úplněk v tropech 1
Úplněk za jasné noci 0,27
Dorůstající měsíc 0,01
Jasná noc bez měsíce 0,002
Pouhé světlo hvězd 10-4

Jak vidno, mezi slunečním svitem a světlem odráženým měsícem, dokonce i během úplňku, je značný rozdíl. Problém je, že prakticky všechny zdroje umělého světla svítí intenzivněji než měsíc, a právě ty používáme nejvíce po setmění, kdy by naše těla měla být vystavována menšímu množství světla, ne naopak. A co víc, abychom byli vystaveni měsíčnímu svitu, museli bychom být venku, což je po západu slunce méně pravděpodobné.

Melatonin dělá mnohem více než jen to, že nám pomáhá spát. Pokud je správně uvolňován epifýzou, pomáhá nám snižovat krevní tlak, hladinu glukózy a tělesnou teplotu – všechny klíčové prvky potřebné ke zdravému spánku.

Může nám úplná tma pomoci po stránce spirituality?

Epifýza, nebo česky „šišinka”, je také známá jako sídlo ducha” a mnozí věří, že je i bránou k posmrtnému životu, která nás spojuje s naší duší a sférami mimo naši dimenzi. Když sníme, tak také uvolňuje chemickou látku zvanou dimethyltryptamin, která je shodou okolností tím nejsilnějším psychedelikem, které známe. Mnoho lidí věří, že naše šišinky jsou dlouhá léta zamořovány nejrůznějšími kontaminanty a že ji můžeme efektivně očistit tím, že ji vystavíme co nejsilnějšímu slunečnímu svitu a naprosté temnotě.

Je světlo droga?

Neurovědec George Brainard si myslí, že ano a říká: „Světlo funguje podobně jako droga, až na to, že to droga není.”

Umělé noční světlo nepřirozeně zvyšuje hladinu kortizolu. Pokud o kortizolu, který je také známý jako stresový hormon, něco víte, tak vám je jasné, že může napáchat mnoho škody. Může vést k zánětům, inzulinové rezistenci, nadměrnému tělesnému tuku a také může přispívat ke spánkovému deficitu, který ovlivňuje naši náladu, produktivitu, pocity hladu a soustředěnost během dne.

Existuje snadné řešení?

Tak trochu. Můžete začít tím, že přes noc eliminujete všechny zdroje umělého světla a ty, které nemůžete odstranit, zakryjete. Pokud žijete ve městě s pouličním osvětlením, tak můžete zvážit nákup zatemňovacích závěsů. Pokud nemůžete, tak popřemýšlejte nad páskou na oči.

Jednoduché, že? Ale to není všechno. Vrátíme-li se na chvíli ke spánkovým návykům našich předků, zjistíme, že pravěcí lidé chodili spát se západem slunce a vstávali s jeho východem. Naše moderní spánkové návyky ignorují přirozené rytmy Země a našich těl kvůli umělému osvětlení a zvýšené produktivitě, kterou nám přinášejí. Chodíme spát pozdě a vstáváme dlouho po východu slunce. To je potřeba omezit, jak je to jen možné. Podle studií vystavení těla umělému světlu před spánkem, ve srovnání s potemnělým osvětlením, zkracuje dobu produkce melatoninu o 90 minut, zatímco vystavení těla pokojovému světlu v době spánku snižuje vyprodukované množství melatoninu o více než 50%.

Pokud si můžete dovolit vyhnout se používání elektroniky dvě hodiny před tím, než půjdete spát (náročný úkol, já vím), bude se vám snadněji usínat. V této době si můžete například číst knihu při světle svíčky, vykoupat se nebo dělat cokoliv, co nezávisí na umělém světle. Také můžete zvážit, že si na svou elektroniku přidáte filtr modrého světla, protože právě tento druh světla má na produkci melatoninu největší vliv.

Už jste zkoušeli spát v naprosté temnotě? Jaké výhody jste zaznamenali?

 

zdroj


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 90 Kč
Zobrazit formulář pro nákup