Vědci zkoumali vliv psychedelik na mozek a výsledek vás překvapí

Sdílejte naše články a podpořte Radostné zprávy!

Houbičky autor: hans zdroj: Pixabay.comUkazuje se, že psychedelika jsou dobrá nejenom jako dobrodružný zážitek. Psychiatři, psychologové a specialisté na závislost a zotavení se z traumatických zážitků se zaměřili na vyšetření používání halucinogenů v léčebných programech. A potvrzuje se, že psychedelika mají potenciál praktického terapeutického využití.

Zejména jedna látka je obzvláště užitečná. Opakované studie ukázaly, že psychedelická sloučenina nacházející se v lysohlávkách – psilocybin, může pomoci lidem zbavit se hlavních životních problémů jako je alkoholismus.

Jedna studie dospěla k závěru, že kontrolované vystavení psilocybinu může mít dlouhotrvající zdravotní a duchovní přínos. V roce 2011 výzkumný tým Johna Hopkinse zjistil, že v případě podání správné dávky (ne tolik, aby se dostavily nepřijemné pocity) dobrovolníkům byly spolehlivě vyvolány transcendentální zážitky. Ty vyvolaly dlouhodobý psychologický růst a nalezení klidu ve svém životě a to vše bez vedlejších účinků. Téměř všichni z 18ti testovaných osob s průměrným věkem 46 let byli absolventi vysokých škol.

14 měsíců po pokusech uvedlo 94 % dobrovolníků, že jejich zkušenost s lysohlávkou byla jedním z pěti nejdůležitěšjších momentů v životě. 39 % z nich uvedlo, že to byla ta nejdůležitější věc, která se v jejich životě odehrála. Jejich členové rodiny, přátelé a kolegové uvedli, že účastníci se stali laskavějšími a šťastnějšími. Dobrovolníci měli pozitivní zkušenost, prohloubila se jejich empatie, zlepšilo manželství a snížila potřeba užívání alkoholou.

Vědci navíc tvrdí, že jsou takové změny osobnosti velmi atypické, protože osobnost je utvářena do věku 25 – 30 let a poté se příliš nemění. Tento výzkum jako první ukazuje, že i dospělá osobnost se může změnit vlivem psychedelik.

Vědci varují, že se tyto výsledky nemusí dostavit v domácím prostředí. V prostředí, kde není odborná kontrola, se mohou dostavit nepříjemné pocity, jako je strach či úzkost a tyto pocity mohou být nebezpečné.

Další výzkum publikovaný v roce 2010 ukazuje, že psilocybin může nabídnout útěchu pacientům s rakovinou v konečném stádiu. Díky droze došlo k výraznému poklesu úzkosti ze smrti a snížení depresivních stavů. Dr. Stephen Ross výzkum okomentoval slovy: „Jednotlivci jasně hovoří o tom, jak velice přínosný pro ně pokus byl. Pro mě to byl nejvýznamnější klinický nález, co jsem kdy jako psychiatr viděl.“

Studie z roku 2012 publikovaná v British Journal of Psychiatry našla důkaz, že psilocybin zvyšuje autobiografickou vzpomínku. Drogu lze využít k vyvolání důležitých vzpomínek či zvrácení negativních předsudků. Zaměřili se i na rizika terapie, která jsou podle závěrů přijatelná a „většina subjektů popsala pokus jako příjemný, obohacující a bez jakéhokoliv ohrožení.“ I letošní studie vydaná vědci z Zürichu, ve které podávali psilocybin 25ti dobrovolníkům, potvrdila, že je léčba spojená s pozitivní náladou.

 

zdroj
foto: http://pixabay.com/cs/houba-%C5%A1pi%C4%8Dat%C3%A9-ku%C5%BEelovou-ple%C5%A1-228242/


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 90 Kč
Zobrazit formulář pro nákup