Výzkumníci University of Illionois (USA) objevili samoopravující se plasty, které by jednou mohly umožnit automatickou opravu prasklých displejů mobilních telefonů, letadel či kosmických sond rozbitých od metoerů a to zcela bez zásahu člověka.
Inspirací byla vlastnost srážení lidské krve. Nový materiál je propojen malými kanálky podobně jako jsou cévy, které dopravují zkapalněné chemikálie do poškozených míst. Když se jednotlivé tekutiny smíchají, vytvoří „strup“, který drží chemikálie na místě ve chvíli, kdy vytečou do poškozené oblasti.
To umožňuje novým plastům automaticky zacpat díry až do průměru 8 mm. Jedná se o obrovský pokrok ve vývoji samoopravujících se materiálů, které mohou zacelit jen velice nepatrné trhliny.
Vědci se stále častěji učí od strategií, kterou lze najít u živých tvorů. Poprvé bylo ukázáno, že je možné obnovit ztracený materiál v konstrukčním polymeru.
Tzv. vaskularizované plasty jsou sice o něco slabší než běžné materiály, výzkumíci se však zaměřili na to, aby bylo možné nové materiály využít v co nejširším měřítku spotřebitelských a průmyslových sfér. Mohou nejenom výrazně usnadnit běžný život, ale především omezí plýtvání plastovými produkty, což přinese úlevu naší rodné planetě.
zdroj
foto: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/bc/Broken_apple_iphone_4s_display_pile.jpg/640px-Broken_apple_iphone_4s_display_pile.jpg