Včely elektricky dobíjí květiny

Sdílejte naše články a podpořte Radostné zprávy!

Včela autor: Eli Shany zdroj: Wikimedia commonsVčely mají svoje vlastní elektrické pole. Když létají a třepetají křídly, produkují silný elektrický náboj. Tento náboj používají ke sběru potravy – magneticky.

Včechno, co letí vzduchem – míč, letadlo či včela – získává silný pozitivní elektrostatický náboj díky interakci s molekulami vzduchu. Včely svým máváním křídel údaje vytváří kladný elektrický náboj až do 200 voltů.

Květiny přitom obecně nesou záporný náboj a vydávají slabý elektrický signál. Náboj včel pomáhá pylu udržet se na chloupkách nohou a celého těla. Takže když kladně nabitá včela nalétá na nový květ přeplněný záporně nabitým pylem, vše na ní prakticky naskočí. Včely využívají statické elektřiny při sklízení pylu rostlin.

Jak ovšem včely vědí, které kytky nabídnou sladký nektar? A která květina již je vybraná? Vědci zjistili, že květ vydává po sklizni nektaru jiný elektrický signál. Například petúnie se po návštěvě včely stává více kladně nabitou.

Princip je stejný, jako když se projdeme po koberci, nabijeme se a po dotyku s něčím dostaneme ránu. Včely vytváří kladný náboj pomocí tření ve vzduchu a přistává na květ se záporným náboje. Květ poté přebírá kladný náboj a nějakou dobu ho udrží. Další včely takto nabitý květ snadno rozpoznají a vědí tak, že byl již předtím navštíven. To je důležité, protože včely nemohou ztrácet čas navštěvováním již vybraných květů.

 

zdroj
foto: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Bee_carry_pollen_018a.jpg


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 90 Kč
Zobrazit formulář pro nákup