V otázce klimatických změn se vědci konečně shodují

Sdílejte naše články a podpořte Radostné zprávy!

Ekologie autor: Geralt zdroj: Pixabay.comPoslední studie o vnímání potřeby řešení klimatických změn od Johna Cooka ukazuje, že ve vědeckých textech existuje 97 procentní shoda mínění o tom, že klimatické změny jsou způsobeny lidskou aktivitou. Na klimatické změny bude moct lidstvo mnohem lépe reagovat, když nebudou zpochybňovány.

Mnoho kolegů Johna Cooka oslovilo a zahájili debatu, zda je vůbec třeba všeobecnou shodu názorů ohledně nějakého tématu vědecky zkoumat a propagovat. Existují však studie, které potřebnost takové zprávy podtrhují. Lidé obecně ve složitých otázkách vyhledávají expertní hlasy, které jim pomohou problém objasnit a snáze uchopit. Představa lidí o všeobecné shodě vědců o nějakém problému je tak klíčovou otázkou, která napomáhá vyvinout úsilí k vyřešení daného problému.

Veřejnost si v současnosti podle sociologických výzkumů myslí, že v otázce lidského vlivu na klimatické změny, se odborníci nemohou shodnout. Veřejnost se domnívá, že je to přibližně 50 na 50 – jeden vědec souhlasí s existencí lidského vlivu na klimatické změny a druhý nikoliv. Tomuto stavu napomáhají i klasická média, která se snaží dávat stejný prostor oběma „opozičním“ stranám.

Zajímavé je na nově vzniklé studii také rozdělení názorů na lidský vliv na změny klimatu podle zastávaných politických preferencí. Oslovení respondenti (konzervativci) s názory o absolutní potřebnosti volného trhu a nulových zásahů vlád do podnikání vnímali koncensus vědců na lidské příčině klimatických změn pouze z 30 procent. Naopak liberálně smýšlející účastnící průzkumu viděli koncensus jako 70 procentní.

Klíčovou zprávou však je, že všeobecná shoda mínění mezi vědci o vlivu člověka na klimatické změny je 97 procentní. Za takto velkým rozdílem mezi míněním většinové společnosti a vědců je možno vidět buď nedostatek informací nebo naopak přebytek dezinformací, které jsou publikovány množstvím think-tanků, ale i vysoce postavenými jednotlivci. Doufejme, že tento závěr pomůže zlepšit přístup lidstva ke klimatu a pomůže zmírnit ovlivňování lidskou činností.

 

zdroj
foto: http://pixabay.com/en/hands-protection-protect-tree-65342/


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 90 Kč
Zobrazit formulář pro nákup