Tipy k organickému zahradničení

Sdílejte naše články a podpořte Radostné zprávy!

Cibule autor: Valnciamarkyv69 zdroj: Pixabay.comPoctivé domácí suroviny se dnes vyrovnají hodnotou zlatu. Proto stále více lidí užívá volné kousky půdy a pěstuje si vlastní ovoce a zeleninu v „bio“ kvalitě. Ve městech rostou jako houby po dešti komunitní zahrady, které nabízí prostor naprosto každému. Podívejme se na několik tipů, které pěstování zjednoduší a zvýší jeho efektivitu.

Otestujte si půdu

Před výsadbou čehokoliv si zjistěte míru kyselosti či zásaditosti (tedy pH) vaší půdy. Soupravu na měření pH půdy seženete v každém lepším zahradnictví. Pro většinu zeleniny je nejvhodnější magické číslo 6,5. Příliš kyselá půda (pod 6,5) či příliš zásaditá půda (nad 7) značí, že rostliny nebudou mít dostatečný přístup k živinám v půdě. Pokud potřebujete snížit kyselost, nejvhodnější je provést vápnění. Naopak lze kyselost zvýšit přidáním rašeliny či hnojením sírou. Sazenice je pak možné sázet přímo do země.

Použijte kontejnery

Pokud vám chybí vhodný dvorek, využijte kontejnery. S výjimkou okopanin a chřestu svědčí většině zeleniny. Rajčata, cibule, papriky, fazole či hlávkový salát zde poroste velice dobře. Můžete využít libovolné bedýnky, ale vhodnější je co nejširší formát. Poskytují pak větší rezervy vody a především umožňují pěstovat více rostlin společně. Malé prostory způsobují rychlé vysychání a neposkytují dostatek prostoru pro růst kořenů. Nezapomeňte otvory na dně pro odvodnění.

Připravte zvýšené lůžko

Další možností pěstování je připravit vhodný podklad pro vaše rostliny ve tvaru, který se vám líbí. Toto lůžko zpevněte s použitím materiálů, jako jsou cihly, kámen či dřevo. Nedělejte lůžko příliš široké, neboť potřebujete dosáhnout ke středu. Výška by měla být alespoň 40 cm, aby mohly kořeny pohodlně růst. Připravené lůžko naplňte půdou s kompostem.

Společné pěstování

Pokud jsou některé rostliny pěstovány v blízkosti, mohou pomoci svým sousedům hnojit půdu a odpuzovat škůdce. Je tak možné vyhnout se užívání hnojiv a pesticidů. Luštěniny jako hrách či fazole přivádí dalším rodinám dusík, který je důležitým prvkem pro jejich růst. Kuchyňské bylinky (pažitka, bazalka, máta..) či cibule vyzařují výrazné vůně, které odpuzují škůdce. Jiné kvetoucí rostliny jako je měsíček mohou být pro nežádoucí hmyz toxický.

Naopak rostliny bohaté na nektar – např. slunečnice lákají užitečný hmyz. Berušky, střevlíci či druh hmyzu síťokřídlí se živí škůdci jako slimáci, roztoči a mšice, kteří mohou zničit celou úrodu.

Zahradní deník

V průběhu celého roku vám pomůže zahradní deník, do kterého zaznamenáte datum výsadby a vývoj. Čemu se daří lépe, než ostatnímu či zda-li některé rostliny trápí nemoci a škůdci. Z informací se naknec budete moct poučit do další sezóny.

Třístranný kompost

Na kompost nevyužívejte standardní čtyřstranné koše, ale pouze třístranné. Umožňují lepší obracení hromady kompostu a další manipulaci.

Kvalita nad kvantitou

Je vhodné vždy zasadit o trochu více, než kolik budete potřebovat. Nemoci, škůdci a další neovlivnitelné faktory jsou totiž vždycky ve hře. Nicméně nepřehánějte to. Pěstujte jen to, co můžete vy a vaše rodina sníst. Větší úroda vyžaduje další zpracování (zavaření, mražení, apod.), aby vydržela přes zimu.

Prosakovací hadice

Používejte prosakovací hadice, které mají malé póry, kterými může voda jemně prosakovat ven. Je to efektivní a ekologický způsob, jak zavlažovat rostliny. Šetří vodu, která vede přímo do hlíny, aniž by se stihla odpařit na vzduchu. Zároveň udržuje listy rostlin v suchu, takže je menší riziko plísní.

Pokud používáte normální zahradní hadice, ujistěte, že je půda důkladně promočená. Cílem zavlažování je země, nikoliv listy a další zeleň. Zalévat je vhodné především v ranních či pozdních odpoledních hodinách. V poledne se většina vody bez užitku odpaří.

 

Fotografie: http://pixabay.com/en/onions-cut-fresh-vegetable-veggie-248027/


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 90 Kč
Zobrazit formulář pro nákup