Světově první systém čištění oceánů od plastů startuje již v roce 2016

Sdílejte naše články a podpořte Radostné zprávy!

Znečištění moře autor: NOAA zdroj: Wikimedia commonsVelká plovoucí bariéra nasazená v blízkosti japonského ostrova Tshushima bude blokovat a sbírat plastové odpadky.

Světově první je systém navržen tak, aby zbavil oceány poblíž Japonska plastového znečištění. Cílem je zachytit polovinu odpadů, která se nachází v části Tichého oceánu známou jako Garbage Patch – oblast velké koncentrace trosek mezi Havají a Kalifornií.

Boyan Slat je 20letý holandský generální ředitel společnosti The Ocean Cleanup, která se rozhodla věnovat čištění světových oceánů a vytvořila systém pod názvem The Ocean Cleanup Array:

„Vždy jsem se zajímal o technologii a ve 12ti letech jsem odpaloval rakety,“ řekl Slat, „Nakonec jsem začal studovat letecké inženýrství, ale to jsem opustil kvůli nápadu vyčistit oceány.“

Nechal se slyšet, že inspirací pro organizace se staly prázdniny v Řecku, kde si uvědomil, že při potápění je snazší narazit na plastový pytlík než na rybu.

Hromady plastu, většina ve formě mikroplastů, lze najít na povrchu více než 88 % všech světových oceánů. Mořské proudy způsobují, že se znečištění plastem hromadí vždy v určitých oblastech.

V některých případech se dostávají plastové odpadky vlivem mořských proudů k některým ostrovům a pobřežím. Takovou oblastí je i japonský ostrov Tsushima.

„Důvodem, proč jsme vybrali tuto oblast, je protože tamní proudy a vlny jsou příznivě nakloněné našim testům a je tam opravdu mnoho plastů. Na ostrově se každý rok vyplavý 30 000 kubických metrů odpadů,“ řekl Slat.

Vzhledem ke kritickému stavu projekt schválila jak japonská vláda, tak obyvatelé ostrova Tsushima. Pilotní projekt tak startuje v roce 2016.

Projekt The Ocean Cleanup Array je založen na výzkumu více než 100 vědců a inženýrů. Projekt je financován úspěšnou crowdfundingovou kampaní. Jedná se o plovoucí bariéru v délce větší než 1 míle, která připoutává plastový odpad k sobě.

Podle výzkumu se většina odpadu nachází v oceánu v hloubce dvou metrů. Zařízení bude v provozu po dva roky, chytat odpadky předtím, než dorazí na pobřeží ostrova Tsushima. Pokud bude pilotní projekt úspěšný, systém se bude rozšiřovat do celého světa.

zdroj


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 90 Kč
Zobrazit formulář pro nákup