Sphynx – kočka z jiných světů

Sdílejte naše články a podpořte Radostné zprávy!

sphynx zdroj-helena pelikanovaSphynx – kočičky o kterých je celé toto dnešní psaní, jsou nezapomenutelné již při prvním setkání. Je to ojedinělé plemeno z tzv. bezsrstých zvířat. Krom toho, že sphynx nemají srst, jsou výjimečné i svou osobností. Jsou zkrátka jiné. Při osobním setkání je v nich opravdu “ něco“ zvláštního, tajemného, vyspělého až nezvířecího…. Když na vás sphynx upře  soustředěný pohled, máte pocit, že tato bytost ví daleko víc, než si umíme představit :-).

Bc. Ida Kubrichtová, která žije na Praze západ, se chovem těchto zvířátek zabývá delší dobu. Také není obyčejná, je z kategorie těch zvláštních lidí, kteří vybočují z davu 🙂 Z kmene žen, které umí intuitivně komunikovat se zvířecí říší. Profesně vystudovala zoorehabilitaci a asistenční služby se zvířaty, mimo sphynx je chovatelkou hladkosrstých foxteriérů. V budoucnu se hodlá věnovat hiporehabilitaci, kterou také vystudovala a v této době si dodělává kurz, při kterém připravuje své koně na složení hiporehabilitační licence. K tomu všemu ještě pracuje jako pracovní terapeut ve chráněné kavárně.

Jak ses dostala k chovu tohoto  netypického druhu koček a čím tě oslovily?

Vždycky jsem měla slabost pro bezsrstá zvířata – začalo to u bezsrstých myší a potkanů a skončilo u koček. Oslovily mě vzhledem mimozemšťana a hlavně úžasnou povahou tak netypickou pro kočky.

Kolik jich máš? A mají nějakou specifickou vlastnost?

Momentálně mám dvě. Nejprve jsem měla pouze jednu, ale velmi brzy jsem zjistila, že tyto kočky samotou opravdu trpí a koupila jsem druhou kočku. Sphynxové jsou velice specifičtí snad každou svojí vlastností:). Jsou velmi komunikativní, závislí na svém páníčkovi, zkrátka zcela nekočičí:).

kubrichtova sphynxTy máš zkušenost už i s koťaty, že. Máš pocit, že je něco jinak než u chlupatých koček? Třeba porod, počet koťat nebo samotná výchova?

Ve sphynxích příručkách se většinou píše, že odchov koťat je velmi náročný. Já takové zkušenosti nemám. Kočka mi rodila v posteli a já se musela odstěhovat do jiné místnosti, jinak mi koťata pořád nosila. Starali se o ně společně s kocourem, který asistoval i u porodu a všechno zvládli zcela přirozeně a bez problémů. Ohledně výchovy mi sphynxové jiní nepřipadají. Akorát je potřeba naučit je na koupání, stříhání drápků, čištění uší  ad., což u jiných plemen není tak nutné.

Mohou tvoje kočičky normálně chodit ven? A jak je to v zimě?

Bydlím v patře, takže chodit ven nemohou. Beru je s sebou ale na procházky nebo jen na zahradu. Je potřeba namazat je opalovacím krémem. Chodí se mnou na volno a poslouchají lépe, než můj pes:). Pokud jdeme na procházku v zimě, oblékám je do svetrů.

A nakonec bych byla ráda, kdybys nám představila svůj chov i s popisem jejich vlastností, či zvláštností ( můj kocour např. miloval bramborové chipsy :-))

Mám kocourka Pleška, kterému letos bude 6 let. Plešek je velmi inteligentní, občas uřvaný a neodbytný společník. Nejraději mi sedí na rameni, když pracuju na počítači a radí mi:). Kočička se jmenuje Pleška a budou jí 4 roky, ta má své oblíbené místo na okně. Na stravu hodně dbám, takže chipsy u nás nehrozí:). Krmím syrovým masem a směsí granulí. Sphynxové jsou na trávení dosti hákliví, takže raději s ničím jiným neexperimentuji. Poslední dobou vysazuji i granule. Oba se mnou spí v posteli a předou, dokud neusnu:).

Ptala se Helena Pelikánová


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 90 Kč
Zobrazit formulář pro nákup