Skotsko zakazuje kouření v autech za přítomnosti dětí

Sdílejte naše články a podpořte Radostné zprávy!

Dítě v autě zdroj: Pixabay.comVe Skotsku přichází v účinnost nový zákon, jenž zakazuje kouření v autech za přítomnosti dětí, jakožto součást vládního plánu, jehož cílem je “generace bez tabáku”.

Řidiči přistižení při zapalování cigarety v autě, kde jsou přítomny osoby mladší 18 let, budou čelit okamžité pokutě ve výši £100 (cca 3 200 Kč).

Pokuta se ale může vyšplhat až na £1 000 (zhruba 32 000 Kč), jestliže se případ dostane k soudu. Nový zákon, který byl v prosinci schválen skotským parlamentem, byl představen v rámci vládního plánu, podle kterého by míra kouření měla do roku 2034 klesnout pod 5 %.

„V autě prostě není bezpečné kouřit za přítomnosti dítěte. Může se v něm nahromadit nebezpečné množství chemikálií, a to i při kratších trasách,“ řekl Aileen Campbell, skotský ministr zdravotnictví. Podle Světové zdravotnické organizace vede pasivní kouření ke vzniku astmatu, infekcí dýchacích cest, rakoviny plic a ischemické chorobě srdeční.

Zdravotnické charity zákon přivítaly. Členové Ash Scotland, neziskové organizace proti kouření, zastávají názor, že by děti měly vyrůstat v prostředí bez kouře.

„Z diskuzí s rodiči jsme zjistili, že chtějí své děti před tabákovým kouřem chránit, ale často nemají dostatek informací o jeho škodlivosti a ani o tom, že ve vzduchu setrvává, i když už jej nelze vidět ani cítit,“ řekla výkonná ředitelka Sheila Duffy. Na druhou stranu byl krok zkritizován kuřáckou skupinou Forest, jejíž ředitel Simon Clark popsal zákon jako “patronizující a zbytečný“.

„Jen pár rodičů kouří v autě, i když v něm vezou děti. Kuřáci vědí, že je to bezohledné a valná většina to prostě nedělá.“

V Anglii a Walesu byl stejný zákon schválen už v říjnu minulého roku.

Zdroj


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 90 Kč
Zobrazit formulář pro nákup