Pozitivní zprávy, které povznesou duši a obohatí váš život!

Síla vrby

Sdílejte naše články a podpořte Radostné zprávy!

vrba 59738_640 autor-hans zdroj-pixabayMám to štěstí, že žiji v malé vesnici nedaleko řeky. Vždy, když mám možnost a nevleču nákup, vystoupím stanici před tou naší a jdu kolem vody pěšky domů, je to již takový rituál. Psycholog by asi  řekl, psychohygiena….kolem té naší řeky je mnoho různých kytek i stromů, a já se vždy těším, jak se alespoň na chviličku potěším s vrbami :-).

Vrby jsou totiž magické bytosti. Tvarem svých listů, způsobem růstu větví i svou samotnou existencí. Je známo, že vrby se běžně nalézají v blízkosti starověkých pohřebišť v Británii. Vrba je podle keltských mudrců strážce, chrání před zlými vlivy ( asi proto jsem si jich několik zasadila na zahradě…..). Vyzařuje uzdravující auru, která všemu, čeho se dotkne žehná…..tolik z druidského herbáře.

Jistě není náhodou, že vrba vystupuje i v našich pověstech a pohádkách a kdo z nám viděl pohádku o Indiánské princezně Pocahontas ví, že se s vrbou chodila radit a svěřovala jí mnohá svá tajemství. Podle renomovaných bylinkářů vrby rostou výjimečnou rychlostí a vynikají nezkrotnou obnovovací životní sílou. Vrba  oplývá také významnými  léčivými schopnostmi, nejstarší písemný doklad o využití vrbové kůry jako léku na snížení horečky a bolesti  představuje asyrsko – babylonská hliněná tabulka pocházející z doby kolem 700 př.n.l. I v antickém Řecku, kde sloužil odvar z vrbové kůry při stejných indikacích jako dnes – horečky, nachlazení, revmatické choroby. Také středověk znal léčivé vlastnosti vrby,  např. zázračná moc vrbových kočiček bývala opředena mnoha pověrami. Přesuneme li se v čase do roku 1838 do Italské Pisy, dojdeme k informaci, že zde profesor chemie Rafael Piria izoloval z vrbové kůry sloučeninu, která tišila bolest a potlačovala zánětlivé procesy. Nazvána byla kyselina salicylová  a o 60 let později z ní byl vyvinut nejznámější prostředek proti bolesti.

Chcete li si vrbovou kůru sami připravit doporučuje se odřezávat z dvou až tří letých větví během února, když začne proudit rostlinná míza. Kůru řezejte prstencovitě kolem dokola a podélně, nakonec ji sejměte z větve a nechte ji usušit na vzduchu. V suchém stavu ji uchovávejte v co největších kusech, dále ji zpracovávejte vždy bezprostředně před upotřebením. Obsah účinných látek v každém případě kolísá. Čím je hořké aroma výraznější, tím větší množství léčivých látek kůra obsahuje, salicin má totiž hořkou chuť.

Vrbová kůra však může mít i nežádoucí účinky – u citlivých osob mohou třísloviny obsažené ve vrbovém čaji způsobit bolesti hlavy. Jinak se nemusíte obávat užívání syntetické kyseliny acetylsalicylové ani udávaných vedlejších účinků, jako je mikrokrvácení v trávicím traktu.

Napsala Helena Pelikánová

foto: https://pixabay.com/cs/pastvina-kmen-silnice-kontrast-59738/


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 90 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
© Radostné zprávy ;-)
Více:
Čištění zubů autor: Bill Branson zdroj: Wikimedia commons
Zkuste toto, až si příště budete čistit zuby

Vybavíte si, jaký pocit jste naposledy měli při čištění zubů? Věnovali jste pozornost tomu, co se děje? Čištění zubů je...

Zavřít