Sedmikrásky jsou rozseté síly hvězd

Sdílejte naše články a podpořte Radostné zprávy!

Sedmikráska autor: gLady zdroj: PIxabay.comJakmile se bohyně jara Freya dotkne země svými chodidly, začnou květiny rašit jako o závod. Bohužel je však pravdou, že některé z dříve typicky jarních květinek již vídáme celoročně.

Sedmikráska je právě takovou květinou z kouzelné zahrady starogermánské bohyně lásky a štěstí. Podle učení bylinkářky Ursel Buhringové dříve lidé věřili, že první tři sedmikrásky, které na jaře naleznou, jsou obzvláště léčivé, že je budou po celý rok chránit před horečkou, zlými pohledy a zvláště pak od bolesti zubů. Sedmikrásky sebrané na sv. Jána mezi dvanáctou a třináctou hodinou v čase, kdy je slunce nejvýše na obloze, měly držiteli zajistit štěstí při veškerém konání.

Podle Karla Funka a jeho kapitoly Nebeský život v květinách je sedmikráska rostlinkou, která vyjadřuje hlubokou vnitřní moudrost. Je prvním pozdravem Země slunečním bytostem a ani mráz ji nezničí. Je naplněna silou sedmera léčivých ctností (protože všechny ctnosti jsou, jak známo, léčivé.)

Sedmikrásky jsou rozeseté síly hvězd, jejichž paprsky se dotkly Země a pokorná láska Země jimi odpovídá slunečním paprskům a hvězdným záchvěvům. Jak inspirativní lék na honění se za drahými předměty, které nám tak často ubírá jak životní síly, tak čistotu a klid duše a tím tvoří podhoubí pro choroby. Podle současného mystika Karla Funka ani nepotřebujeme fyzické výtažky v podobě pilulek, stačí klidný a soustředěný pohled a postupně se danou květinou nechávat prostupovat, aniž bychom museli ovládat kdovíjak náročné meditační metody.

Sedmikráska odjakživa patřila k nejznámějším domácím rostlinám, a přestože je na první pohled spíš nevýrazná, představuje jak drahocenný druh plané zeleniny, tak tradiční léčivý prostředek. Také v homeopatii představuje jeden z nejdůležitějších prostředků na kožní vyrážky. Sedmikráska totiž  bývala v minulosti často a s náležitou úctou považována za všelék.

Léčivé účinky sedmikrásky

Všichni léčitelé a bylinkáři se většinou shodují na tom, že pití sedmikráskového čaje podporuje látkovou výměnu, mírní kožní onemocnění a při kašli uvolňuje pevně uvízlý hlen. A když nanesete čerstvou sedmikráskovou šťávu na bodnutí či kopřivku, bolest ustoupí. Sedmikráska je podle květinoznalců rostlinou, která se vždy opět napřímí, ať je sebevíc sešlapána. A její vůle žít se přenáší i do léčivých účinků, kterými se vyznačuje.

Je doporučováno tuto bylinku přidávat do každé čajové směsi určené dětem, a to především těch, u kterých nenastává rychlé zlepšení.

Sedmikrásku můžeme použít k přípravě :

  • čaje (na kašel, proti akné, na posílení)
  • čaje k vnějšímu omývání
  • koupele pro děti s kožním onemocněním
  • obličejové masky
  • medu
  • sirupu
  • lze ji využít i v kulinářství – např. do salátů, do ovocných limonád, do studených polévek, či jen tak na chléb s máslem

Mezi bylinkáři je také známá a ceněná jarní polévka z devatera bylin, ve které má sedmikráska své nezastupitelné místo.

Napsala Helena Pelikánová
foto: https://pixabay.com/p-165292/?no_redirect


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 90 Kč
Zobrazit formulář pro nákup