Rychle se rozvíjející Etiopie se zazelená

Sdílejte naše články a podpořte Radostné zprávy!

Addis Adeba autor: Sam Effron zdroj: Wikimedia commonsHlavní město Etiopie, Addis Abba má označení, které v sobě ukrývá význam „nová květina“. Ale pro více než 4 000 000 obyvatel, kteří v něm žijí, je město synonymem znečištěného ovzduší a dopravních zácp.

Správa města se rozhodla protlačit velký plán, který mezi roky 2012 až 2022 vytvoří z dynamicky se rozvíjejícího města příjemnější, čistší a ekologičtější prostředí.

Alemu Dagne, 48 letý inženýr a otec dvou dětí říká, že postrádá čistý vzduch: „Každý den musím vyrážet do práce v 6 ráno a dojíždět domů co nejdříve v 16 hodin, neboť silnice jsou ucpané auty a vzduch nelze dýchat.

Nejen Dagne se těší na nový lehký železniční systém poháněný elektřinou, který bude poskytovat čistší a rychlejší způsob cestování. První fáze železničního systému je plánována již v lednu příštího roku.

Samospráva města hledá další řešení, jak zabránit znečištění vzduchu, vody, půdu i znečištění hlukem. Mají nástroje k měření emisí skleníkových plynů ve městě. Další studie hledají řešení, jak snížit znečištění zejména od automobilového provozu a případné nové technologie.

Rozvoj města má svoje nežádoucí vedlejší účinky, takže kromě odborné přípravy město provádí i inspekci průmyslu a kontrolu, zda společnosti zavedly čistící technologie na kompenzaci možného znečištění. Průmyslová odvětví dostala do konce letošního ledna pětilté období, do kdy měla začít kontrolovat znečištění.

Město má v plánu provést výroční kontrolu všech automobilů bez ohledu na model či stáří. Budou kontrolovat hladiny emisí moderním vybavením a vyškolenými pracovníky. Dovoz ojetých vozidel bude zcela omezen a nahrazen novými ekologickými vozidly. Do roku 2025 země plánuje dosáhnout nulové čisté emise oxidu uhličitého a dělá vše proto, aby výsledku dosáhla.

Celá straregie města vede k tomu, aby se zazelenalo. Znečištění ovzduší vede ke zkrácení průměrné délky života ve městě i narůstajícímu počtu karcinomů plic, srdečního infarktu a dalších onemocnění. Stromy jsou přitom pohlcovače emisí z dopravy i průmyslu. Proto se plánuje ochrana a rozšíření lesního porostu. Nepůvodní stromy eukalyptu jsou nahrazovány lokálním druhy – olivovníky, jalovce či hygenia. Územní plán počít počítá s rozšířením ze 14 % plochy města zeleně na 41 %, tedy celkem 22 000 ha lesního porostu.

 

zdroj
foto: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Addis_Abeba06_(Sam_Effron).jpg


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 90 Kč
Zobrazit formulář pro nákup