Efektivní tipy, jak překonat nespavost

Sdílejte naše články a podpořte Radostné zprávy!

spanek Sleeping_angel autor-Angel zdroj-wikimedia commonsDobrý a nepřerušovaný spánek hraje důležitou roli při udržování lidského zdraví. Význam spánku je často podceňován. Během spánku se tělo čistí a opravuje. Spánek pozitivně ovlivňuje imunitu a pozvedá náladu, nekvalitní spánek je naopak zdrojem zvýšeného rizika rakoviny. Kvalita spánku je tedy velice důležitá a následující doporučení vám pomohou spánek prohloubit.

Vybavte svůj pokoj
V místnosti, kde trávíte noc, je třeba cítit se maximálně příjemně a pohodlně. Pohodlná matrace zajišťující dobrou podporu vašim zádům, je výhodnou investicí. Teplota a vlhkost v místnosti by měly být příjemné a důležité je zajistit dobré větrání. Kvalitu ovzduší příznivě ovlivňuje i přítomnost rostlin či využití čističky vzduchu. Místnost na spaní by měla být co nejvíce izolovaná od okolního hluku.

Před spánkem uklidněte a uvolněte tělo i mysl
Poslechněte si relaxační hudbu, přečtěte si uklidňující knihu či si dejte koupel v teplé vodě. Pro větší efekt přidejte uklidňující éterické oleje – levandule, heřmánek, santalové dřevo či kozlík jsou výborné na podporu spánku. Mysl uklidní hluboké dýchání či meditace.

Spánek ve tmě
Když se váš zrak zahalí temnotou, epifýza v mozku začne vylučovat melatonin, zásadní hormon ovlivňující ospalost a regulující rytmus spánku. Melatonin pomáhá spát lépe a má další příznivé účinky na náš organismus, včetně snižování rizika rakoviny. Proto si dejte pozor, abyste spali v temné místnosti a nenarušovali svůj spánek světlem.

Rutina
Svému tělu pomůžete regulovat svůj spánkový rytmus tím, že budete zalehat každý den ve zhruba stejnou dobu. Před spánkem nějakou dobu nepijte a nejezte. Těžké jídlo narušuje odpočinek a stejně tak i noční návštěvy WC.

Čaje
Existují čaje, které jsou známou podporou relaxace a spánku. Mezi vhodné čaje patří meduňkový, heřmánkový či kozlíkový.

Elektrická zařízení
Všechna zařízení, vč. elektrických hodin, přikrývek apod. vytváří elektromagnetické pole, které má vliv na spánek. V ideálním případě by tyto položky měly být drženy v dostatečné vzdálenosti od spacích prostor.

Fyzické stimulanty před spaním
Stimulanty jako alkohol, cigarety, kofein v kávě či čaji mohou ovlivnit hloubku spánku. Taktéž se před spaním vyhněte cukr, protože cukr je energetickou injekcí.

Duševní aktivita
Před spánkem se vyhněte i duševní stimulaci, jako je sledování hororových filmů, rušivá média či hlasitá hudba. Před spaním neřešte problémy a starosti a myslete pouze na pozitivní témata.

Pohyb přes den
Cvičení nejenom posiluje vaše tělo, ale také pomáhá dosáhnout klidnějšího spánku v noci.

 

foto: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Sleeping_angel.jpg


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 90 Kč
Zobrazit formulář pro nákup