Rozšířte svoje vědomí

Sdílejte naše články a podpořte Radostné zprávy!

Mozek autor: Geralt zdroj: Pixabay.comJenom někteří lidé dokáží žít naplno v přítomném okamžiku. Děti, rostliny a zvířat žijí v dané chvíli skutečně naplno bez jakékoliv námahy. Z nějakého důvodu však v průběhu dospívání tuto schopnost pozapomínáme. Místo klidu a míru prožíváme v naší mysli debaty a konflikty. Následující kroky vám postupně pomohou rozšířit vaše vědomí a posunout vás o kousek dále.

1. Neutíkejte z cesty, prožijte ji
Osvícení neznamená, že máte zapomenout na svoje účty, práci a povinnosti, či že máte meditovat každý den. Mnoho lidí si vybírá útěk před různými sociálními skupinami, financemi, hlubokými vztahy, protože jsou empatického či „spirituálního“ založení. Jedno zenové přísloví říká: „Před osvícením sekejte dřevo, noste vodu. Po osvícení, sekejte dřevo, noste vodu.“ V tomto světě jsme se narodil s konkrétním důvodem. Prožívejte tedy naplno, co svět přináší – vzrušení, strach, nadšení pro nové, nudnost, hněv, smutek, změny. Vše prožijte intenzivně na 100 %.

2. Být v nyní je výhoda
Plné vědomí nastává při porozumění, že existuje jediný okamžik – nyní – vše ostatní pouze rozptyluje. Pokud to chcete změnit, musíte to změnit hned. Pokud se chcete přestěhovat, přestěhujte se hned teď. Pokud chcete milovat, milujte nyní. Život přináší mnoho nečkaných obratů. Nevíme, kam přesně v našem životě míříme. Jediné, co vím, je že máme tento přítomný moment. Neodkládejte to, co skutečně chcete dělat.

3. Pozorujte
Když se soustředíme na přítomnost, uvědomujeme si náš dech, tělo, emoční reakce, vztahy, reakce kolem nás, kvalit života. Co vnímáte? Užíváte si svůj den? Co si naopak neužíváte? Cítíte se dobře po svém posledním jídle? Jakou máte náladu? Jaké vztahy vás povznáší? A jaké vás naopak stahují dolů? Pozorujte.

4. Přijměte svoje pozorování
Je důležité ponechat si otevřenou mysl při pozorování vašeho každodenního života. Zejména tehdy, když popíráme, že se řítíme do problémů. Když jsou naše vztahy o negativních pocitech, je to v pořádku. Přijměte to. Pokud dlouhodobě preferujtete nezdravé jídlo, je to v pořádku. Přijměte to. Nesuďte a nepředpokládejte. Předstírejte, že jste vědcem pozorujícím experiment. Je v pořádku mít hypotézy, ale hrajte svůj život od jedné chvíle ke druhé a pozorujte, co vás těší a co ne. Přijměte všechny zkušenosti jako součást experimentu.

5. Přijměte volby ostatních
Toto je složité zejména pro empatické. Naším údělem není opravovat ostatní. Umožněte lidem, aby si sami došli ke svým závěrům. Pokud pomáháte a dávte radu každému, kdo má nějaký problém, znemožňujete jim pochopení nutných změn v jejich životě. Pro vás může být snadné vidět, které oblasti života by druzí měli změnit, aby se jim dařilo lépe. Nicméně nikdy druhým neberte jejich vlastní rozhodnutí.

6. Jediný výběr, který budete muset učinit
Protože existuje pouze přítomný okamžik, můžete kontrolovat pouze svoje reakce na to, co se děje. Nemůžete však ovlivnit mnoho dalších věcí – dopravu, reakci nadřízeného, rozhodnutí dětí, zprávy v TV. Můžete tedy ovlivnit pouze, jak na vše budete reagovat. Rozrušil vás pohled na televizní zprávy? Můžete si vybrat přeladit na jiný kanál. Nefrustrujte se z něčeho, co nemůžete změnit. Vše je pouze o vašem rozhodnutí, jak budete reagovat a takové rozhodnutí je jediné důležité, které musíte v životě učinit.

7. Užijte si proces
Ať už si to uvědomujete či nikoliv, každý den děláme mnoho rozhodnutí. Když zaměříte svoji pozornost na TEĎ, vše budete pozorovat a vyberete si, jak budete reagovat, poté se stáváte vědomým pozorovatelem a tvůrcem svého života.

Když se zaměříte na minulost, budoucnost či každodenní rozptylující starosti, brzy nám začne čas proplouvat jako písek mezi prsty. Když jsme přítomní, čas přestává existovat. Postupně se učte svůj život si co nejvíce užívat a vpustit do něj co nejvíce radosti. Nemá smysl ztrácet svůj čas s tím, co vás nenaplňuje štěstím.

zdroj


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 90 Kč
Zobrazit formulář pro nákup