Rozhovor s Milošem Matulou nejenom o štěstí v Egyptě

Sdílejte naše články a podpořte Radostné zprávy!

Pyramidy autor: Ricardo-Liberato zdroj: Wikimedia commonsMiloš Matula je zajímavou osobností na české duchovní scéně a mnozí čtenáři již na něj mohli narazit. Našel si čas na několik otázek pro Radostné zprávy 🙂

Miloši, jsi aktivní a velice produktivní muž. Mohl bys představit rozsah svých činností našim čtenářům?

Pomáhám lidem najít sebe sama, vnímat svou vlastní krásu, jedinečnost, božskost… Učím je, aby se sami naučili milovat sebe sama, neboť až teprve pak mohou milovat ty druhé. To samé je s odpuštěním. Ukazuji jim zřídlo Pravdy a navádím je ke skutečnému jádru poznání, které tkví ve Zdroji a tím je učení starověkých civilizací, zejména Egypta. Toto učení vkládám do svých knih a své šamansko-ezoterické školy Duchovní cesta pokojného bojovníka Světla, kterou vedu již 15 let. Postupem času ke škole přibyl koučink a terapeutická praxe, kterou bych nazval duchovní léčení. A v neposlední řadě pořádám přednášky a workshopy jak v České republice, tak i na Slovensku, nyní přibývají aktivity i v zahraničí. Pořádám rovněž meditační, léčebné a poznávací cesty, publikuji v časopisech Meduňka, Phoenix, Sféra i dalších.

Miloš MatulaKde bereš energii a inspiraci ke svým mnohým aktivitám?

Energii beru z lásky k Bohu – staří Egypťané tuto energii nazývali Bezbřehá záře, z Atona (Slunce), jak učím i popisuji ve své knize Achnaton a Nefetiti, faraoni Slunce v kapitole Sluneční věda. Dále z přírody, všeobjímající lásky, radosti, štěstí, krásy, umění, pohybu… A inspirace? Ta přeci přichází sama (smích)! A skutečně přichází skrz intuici, instinkty, snění…

Co tě v životě naplňuje radostí?

Radostí mě naplňuje zdraví, síla, rodina a hlavně to, že jsem vděčný za vše, co přichází, co mám: že žijeme v míru, mám kde bydlet, mám co jíst a mohu si celý život hrát… tedy dělat jen věci, co mě baví, a které se nakonec staly mým posláním a celoživotní náplní: tvořit, učit, cestovat.

Kam si myslíš, že směřuje dnešní společnost?

Rozhodně ke změně – transformaci, jak ostatně popisuji ve své další knize 2013: Hvězdná brána k Novému věku. Také ne náhodou má kniha mj. podnázev „transformace vědomí v letech 1997 – 2026“. Věděly to všechny starověké civilizace, které nám toto důležité sdělení zanechaly ve svých učeních – to je i důvodem, proč o tom píši své knihy – abych lidem zprostředkoval důležité učení, aktuální Teď a Tady.

Když zkoumáš starý Egypt, máš pocit, že by se dnešní lidé od tehdejší společnosti nějak zásadně lišili ve smyslu nastavených hodnot?

Lidé se lišili každopádně, jak vládnoucí elita, tak i obyčejní a prostí lidé. Určitě by stálo za to převzít tehdejší duchovní hodnoty, dnes tolik postrádající v naší společnosti. Můžeme je shrnout jedním staroegyptským slovem maat – tedy pravdu, spravedlnost, jako i víru v dobro a morální kvality. O to se snažili nejen Achnaton a Nefertiti, ale všichni egyptští faraoni. Kéž by každý dnešní politik a vládnoucí činitel nejen u nás, ale kdekoliv ve světě měl ponětí o maat a byl nejdříve mágem a zasvěcencem, kdy vše posvátné a božské bylo prioritou, jakož i blaho všeho lidu, jak to bývávalo ve starověkém Egyptě.

Myslíš, že lidé tehdy byli šťastnější než dnes či naopak?

Určitě byli šťastnější. A víš proč? Protože jim nikdo neupíral skutečnost reinkarnace, jako to postihlo celou naši křesťanskou civilizaci. Učení o reinkarnaci bylo základním učením duchovní cesty ve starověkém Egyptě, tehdy nazvaném Kemet, Černá země. To učení jim dávalo víru a naději v další zrození, na které se připravovali mj. i balzamováním svých mumií.

Co nejdůležitějšího si od Egypťanů můžeme vzít jako ponaučení do dnešní doby?

Princip maat jsem již zmínil, jakož i Achnatonovu Sluneční vědu. Tu bych jen krátce rozvedl, neboť je pro nás lidi, žijící v 21. Století, důležitější a aktuálnější víc, než si sami myslíme. Proto jsem jí také věnoval ve své knize Achnaton a Nefertiti, faraoni Slunce celou kapitolu. Tato Achnatonova posvátná věda nám mj. sděluje, že bůh Aton, Slunce, je zdrojem našeho života. Přes naši 3. čakru, nazvanou solar plexus, jsme na něj přímo napojeni. Co to tedy znamená? Že bychom měli na slunci pobývat a ne se před ním skrývat. Že bychom se měli naučit pracovat s jeho energií a světlem, aby nás tato životodárná energie stále více naplňovala a zajistila nám vitalitu, sílu, zdraví. A ne se od tohoto zdroje odpojovat slunečními brýlemi a slunečními faktory, zabraňujícími projití tohoto světla a energie přes naši kůži do těla, kde mj. vytváří veledůležitý vitamin D.

Jsi mimo jiné plodný autor knih, nicméně v poslední době jsi vyměnil slovo psané za slovo mluvené. Prozradíš nám o tom více?

Kromě již zmíněného Achnatona a Hvězdné brány jsem napsal doposud ještě čtyři další knihy: dvě knihy rozhovorů Hvězdy ezoterického nebe I. – Kniha plná energie a Hvězdy ezoterického nebe II. – kniha plná zdraví, potom pohádku ze starověkého Egypta s názvem Zakletý ostrov s nádhernými ilustracemi Inky Delevové, která je určena nejen dětem, ale pro celou rodinu. Zatím mojí poslední knihou je Dějinami za poznáním astrologie, kterou jsem napsal společně s legendou české astrologie Zošou Kinkorovou.

Miloš Matula CD MeditaceA nejnovějším počinem je moje první meditační cd s jednoduchým názvem Meditace, které se zrodilo v říjnu loňského roku. Nosil jsem ho už dlouho v hlavě, ale musel jsem k němu dospět… Patnáct let funguje moje šamansko-ezoterická škola Duchovní cesta pokojného bojovníka Světla, kde na jednotlivých úrovních seminářů vedu různé meditace. Cédéčko je vlastně i odpovědí na dotazy účastníků kurzů, zda meditace také někdy vydám, protože by si je rádi pouštěli i doma. Odpovídal jsem, že ano, ale přišlo mi to vždycky hrozně složité. Stejně jako to bylo kdysi s knihami. Když jsem dopsal svoji prvotinu – knihu Achnaton a Nefertiti, faraoni Slunce, pak jsem rok a půl sháněl vydavatele. Nedopadlo to s žádným, vždycky tam byla spousta komplikací. Nakonec jsem po všech peripetiích vydal knihu vlastními silami. Nebýt tehdy podpořen kamarádkou Danou Klímovou, možná by dodnes žádná kniha nebyla? S cédéčkem mi to přišlo ještě složitější a nereálnější. Někdy kolem roku 2000 mě Vítek Pokorný seznámil s úžasným hudebníkem Robertem Jíšou, který pro mě již tehdy složil autorskou meditační hudbu. Ale i když jsem chtěl CD tenkrát natočit, ani tehdy k tomu nedošlo. Měl jsem v té době taky spoustu jiných aktivit. Hodně jsem přednášel, začal jsem psát knihu o Barbře Streisand, dokončoval Achnatona… Takže k tomu došlo až letos. Každoročně pořádám začátkem léta pobytové semináře na řeckých ostrovech. A právě tam, na Rhodosu, jsem měl vizi v rámci meditace: viděl jsem to moje meditační CD hotové. I s fotkou! Vzal jsem to jako velký signál, že zkrátka uzrál čas. Já poslouchám signály, poslouchám to vyšší vedení. Říkám tomu, že přijde vlna, já na ni naskočím a jedu. Přišla vlna s cédéčkem a já naskočil (smích)! Po návratu jsem hned volal Robertovi, a i když se natáčení oddálilo asi o měsíc, nakonec vše vyšlo. A mimochodem, tu fotku, kterou jsem viděl při meditaci a je na titulce CD, jsem objevil ve vyřazených fotografiích, prý kvůli špatnému světlu (smích).
Jaké meditace na cd najdeme?

Na cd jsou celkem čtyři zhruba dvacetiminutové mnou namluvené meditace. Dvě z meditací jsou moje, resp. se jedná o můj text: Meditace na odpuštění a Jeskyně hlubokého podvědomí (Atlantis). Vždycky mě fascinovaly meditace, které psala moje kolegyně Judita Peschlová a publikovala v časopise Meduňka. Dokonce jsem jednu její meditaci s jejím souhlasem na CD použil a natočil, protože s ní na seminářích pracuji. Jmenuje se Meditace pod ochranou Archanděla Michaela. A čtvrtá je na motivy dávné a slavné havajské techniky Ho´oponopono, kterou proslavili Dr. Joe Vitale a Dr. Ihaleakala Hew Len v knize Svět bez hranic a jmenuje se Miluji tě… CD je vydané ve dvou verzích. Jedna obsahuje mnou namluvené meditace plus tibetský zvonek a gong, druhá verze obsahuje navíc ještě krásnou meditační hudbu Roberta Jíši.

Kde je možné cd zakoupit?

Cédéčko s názvem Meditace stejně jako všechny mé knihy mohou zájemci zakoupit ve všech dobrých knihkupectvích nebo v E-shopu na www.milosmatula.cz .

Co zajímavého plánuješ do budoucnosti ať už v osobním či profesním životě?

I když to možná vyzní legračně, tak plánuji samou práci, práci, práci, ale samou zajímavou (smích)! Mám rozepsáno několik knih, které nestíhám dokončit, neboť nemám ten správný bič nad sebou: mediální partnery/sponzory, které k jejich vydání potřebuji, když si knihy vydávám sám. Zanedlouho se objeví moje pohádka Zakletý ostrov v angličtině jako e-book na Amazonu. Také chystám vydání svého prvního dvd z cest po Střední Americe, které tu právě natáčíme. Napsal jsem před pár lety také filmovou povídku. Zatím se nepodařilo najít producenty, tak ji možná předělám a vznikne román..? Stále cestuji za mými žáky na semináře, pořádám workshopy, kde učím lidi pracovat s energií podle staroegyptských mysterijních chrámových škol. Připravuji však také další cesty pro zájemce o netradiční meditačně-poznávací cestování: 20. dubna odlétáme na Srí Lanku, 30. května na jihovýchodní Krétu, přelom června – července strávíme tradičně v Tyrolsku. Takovým bonbónkem bude meditační cesta posvátným Ladakhem – malým Tibetem v Indii, která se uskuteční v září. A v listopadu to bude – jak jinak – než opět Egypt. A nyní přicházejí nabídky na práci i ze zahraničí, tak uvidím? Jedu na vlně, otevřený všemu, tak se nechávám překvapit… 🙂

Děkujeme za rozhovor!

 

Foto Miloše Matuly – autor: Tomáš Pleskot


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 90 Kč
Zobrazit formulář pro nákup