Rostliny mají ke komunikaci „houbový internet“

Sdílejte naše články a podpořte Radostné zprávy!

Symbióza autor: Frank Vincentz zdroj: Wikimedia commonsPod zemí se skrývá v propletených kořenech úžasný a rozmanitý život rostlin. Biologicky jsou všechny rostliny dohromady spojené pomocí něčeho, co můžeme nazvat jako www – wood wide web, nebo-li dřevěnou celosvětovou síť.

Tato organická síť funguje podobně jako náš internet, který umožňuje komunikovat, vyměňovat výživu či dokonce škodit druhým. Síť se skládá z tenkých nití podhoubí – částí hub, které rostou pod zemí i mnoho metrů od jejich partnerských rostlin. Všechny rostliny v jedné oblasti jsou pravděpodobně vzájemně na síť napojeny.

Partnerství kořenů rostlin a hub je známo jako mykorhiza a je přínosem pro obě zúčastněné strany. Rostliny poskytují sacharidy houbám a houby naopak pomáhají rostlinám shromáždit vodu a živiny, jako je fosfor či usík.

Studie ukázaly, že houbový internet slouží rostlinám, aby si navzájem pomáhaly v růstu a rozkvětu. Některé stromy jako jsou břízy byly při výzkumech schopnést přenášet uhlík menším stromům, které neměly dostatek sluneční světla a rostly ve stínu. Mnoho sazenic rostoucích ve stínu by nemělo šanci přežít bez podpory ze sítě.

Jiná studie zjistila, že tato vzájemná propojenost umožňuje rostliny varovat navzájem před potenciálními škodami. Vědci nechali propojit houbovým systémem dvě rostliny rajčat. Poté, co jednu rostlinu nakazili plísňovitým onemocněním, byly rostliny zakryty, aby probíhal jediný kontakt skrze půdní systém. A druhá rostlina si brzy vytvořila sama větší odolnost a po nakažení plísní neměla větší problémy.

Podobný výzkum ukázal, že houbová síť umožňuje předávat si další informace o hrozícím nebezpečí. Když hladové mšice napadly jednu rostlinu, všechny rostliny napojené do houbové sítě začaly produkovat chemické látky na odpuzení mšic. Rostliny mimo síť nijak nereagovaly.

Síť umožňuje spolupráci, výměnu, kriminalitu i válčení. Některé rostliny například nemají chlorofyl nezbytný pro fotosyntézu a musí tak okrádat o potřebné živny rostliny ze svého okolí. Jiné rostliny uvolňují do sítě toxiny, aby vyhráli boj s ostatními o slunce a vodu. Houbové propojení funguje skutečně podobně jako náš internet a svět rostlin tak v našem chápáníé získává nový rozměr.

 

zdroj
foto: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Lotus_pedunculatus11_ies.jpg


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 90 Kč
Zobrazit formulář pro nákup