Psychedelické filmy, které prostě musíte vidět

Sdílejte naše články a podpořte Radostné zprávy!

Film autor: Geralt zdroj: Pixabay.comSvět fantasy překračuje hranici reality a přestavuje nám nemožné či nepravděpodobné. Psychedelická zkušenost rozšiřuje naše vědomí, abychom mohli nemožné vnímat. Zatímco ne každý je ochotný brát drogy, aby si rozšířil svoje vědomí, může využít filmu, který mu podobné dojmy evokuje.

Přinášíme vám přehled filmů, které vizuálně opouští břehy reality a ukazují psychedelický rozměr, který může nabořit naše zažité představy o světě.

Divoká planeta (1973)

Animovaný snímek vypraví o planetě Ygam, kde nejsou lidé dominantním druhem. Místo toho tam jsou mnohonásobně vyspělejší Draagové, kteří chtějí lidi vyhladit a některé chovají jako domácí mazlíčky. Hlavní hrdina prchá spolu s dalšími lidmi na Divokou planetu, aby Draagům unikl. Bizarní výtvarné zpracování natočený ve studiu Jiřího Trnky v československo-francouzské koprodukci.

trailer Divoká planeta

Temný krystal (1982)

Podivuhodný animovaný film vypráví příběh fantazie a poezie. Zaujme především svým temným ale vizuálně silně působícím zpracováním.

trailer Temný krystal

Labyrint (1986)

Fantasy film plný hudby, dobrodružství, legrace a prapodivných tvorů. Sarah je dívka, která nedobrovolně tráví víkend s nevlastním bratrem. Protože má svého bratra plné zuby, zavolá na něj postavy z oblíbené knihy Labyrint. Ty však skutečně přichází a bratra schovávají na hradu, ke kterému cesta vede skrz záhadný labyrint. Hlavní roli zlého krále Goblinů ztvárnil legendární zpěvák David Bowie.

trailer Labyrint

Gandahar (1988)

Animovaný film o mírumilovných obyvatelích země Gandahar, které zužuje neznámý nepřítel a mění napadené lidi v kámen. Mladý špeh Sylvain je vyzván, abyo nepříteli zjistil co nejvíce. Vydáváme se na cestu, kdy se fantazie vylévá z břehů a surrealistické sny ožívají.

trailer Gandahar

Return to Oz (1988)

Film je pokračováním Čaroděje ze země Oz, nicméně žánrově se již nedá hovořit o pohádce. Dorothka se vrátila domů, ale nikdo nevěří jejímu příběhu a myslí si, že si zemi Oz vymyslela. Děvče nemůže spát a protože je z ní rodina nešťastná, vezmou ji do nemocnice. Tam dostává elektrickou léčbu a elektrické výboje Dorothku opět přenesou do země Oz.

trailer Return to Oz

Svatá hora (1973)

Surrealistický a fantasmagorický film, který vypráví cestu Aejandra Jodorowskyho na Svatou horu, která boří nejrůznější tabu a mnohokrát zaskočí svým originálním pojetím.

trailer Svatá hora

Nekonečný příběh (1984)

Pohádková fantazie o mladém Bastienovi, který se náhodou dostane ke kouzelné knize. Čtením této knihy se však stává nejenom pozorovatelem, ale přímým účastníkem dění…

trailer Nekonečný příběh

 

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 90 Kč
Zobrazit formulář pro nákup