Proč uvažovat o domácím porodu?

Sdílejte naše články a podpořte Radostné zprávy!

Těhotenství autor: kc7fys zdroj: Wikimedia commonsRozhodnutí ženy, zda-li přivést dítě na svět v nemocnici či doma, vzbuzuje velké emoce. Někteří říkají, že domácí porody jsou bezpečnější a vedou ke snížení množství komplikací, jiní pro změnu tvrdí, že nic nenahradí lékařskou péči nemocnice. Nechceme domácí porody za každou cenu obhajovat, ale každá žena by měla mít možnost svobodně se rozhodnout, jaká forma právě jí nejlépe vyhovuje. Existuje několik relevantních důvodů, proč si porod v domácím prostředí zasluhuje větší pozornost.

Dům je pohodlnější než nemocniční pokoj

Nemusí se to jevit jako příliš důležité, ale prostor, ve kterém se dítě rodí, je klíčový pro dítě i pro psychiku rodičky. Ženy v nemocnici jsou omezené na posteli, konzumují nemocniční jídlo, atmosféru utváří zářivkové osvětlení, pípání přístrojů apod. Naopak domácí prostředí umožňuje relaxaci ve vlastní posteli, na gauči nebo ve své vlastní vaně.

Domácí porody mají své vlastní tempo

Ne všechny ženy chtějí, aby jim průběh porodu někdo diktoval. Některé mají připravené porodní plány, které ovšem lékaři mohou odmítnout, pokud to uznají za vhodné. O porodním plánu se vyplatí přemýšlet dlouho a důkladně, porod je vhodné důkladně přizpůsobit individuálním potřebám.

Porodní asistetnka na každém kroku

V nemocnici s vámi lékaři stráví vždy několik minut v jednotlivých intervalech, mezi kterými odbíhají za dalšími pacientkami. Při domácím porodu je k dispozici vlastní porodní asistentka, která se o nastávající mamku zajímá a poznává její potřeby. Buduje se s ní pevný vztah a je plně k dispozici.

Větší soukromí u domácích porodů

V nemocnicích doktoři neustále a zbytečně kontrolují intimní partie ženy, což může být velice nepříjemné. Domácí prostředí zajišťuje maximální soukromí a větší klid.

Nemocnice umožňují pouze jednu pozici porodů

Některé ženy dávají přednost porodu na podlaze či ve vaně, přičemž ani jedno není v nemocnicích možné. Konvenční cesta porodu není pro každou ženu, proto by se měla důkladně promyslet preferovaná poloha.

Doma je jídla vždy dostatek

Zejména prvorodičky si neuvědomují, že nemocnice před porodem omezují příjem jídla. A to hlavně z důvodu možného císařského řezu. U domácích porodů k žádnému omezování nedochází, takže ženy mají dostatek jídla a energie na zvládnutí porodního procesu.

Domácí porody vyžadují méně lékařský zásah

Mnoho vědeckých studií potvrzuje, že domácí porody obvykle méně vyžadují lékařský zásah. Riziko porodnických zásahů, jako jsou kleště, vakuový extraktor či epidurál je výrazně u domácích porodů snížené ve srovnání s nemocnicí.

Domácí porody jsou bezpečnější

Pokud domácí porod probíhá se zkušenou porodní asistentkou, je stejně bezpečné či často dokonce bezpečnější, než nemocniční porody. Jedna studie zjistila, že riziko předčasného porodu je u porodu doma nižší až o polovinu.

Pokud potřebujete do nemocnice, stále tam můžete jít

Je mylnou představou, že výběr domácího porodu vylučuje přístup do nemocnice. Pokud je z nějakého důvodu zapotřebí neodkladná péče, nemocnice je tu stále k dispozici. A to i přes nepochopení netolerantních lékařů, kterých je v dnešní době stále dostatek.

Domácí porody umožňují rychlejší a kvalitnější zotavení

I pokud jde o rekonvalescenci, domácí péče je lepší než nemocniční. Domácí strava, žádné či menší množství farmaceutických léků, bylinné koupele a přítomnost rodiny vytváří atmosféru, kterou žádná nemocnice nenahradí.

 

zdroj
foto: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:MidwifeWoman.jpg


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 90 Kč
Zobrazit formulář pro nákup