Proč slavíme Vánoce?

Sdílejte naše články a podpořte Radostné zprávy!

Vánoce autor: kelseyannvere zdroj: Pixabay.comVánoce v posledních letech mají stále méně společného se svátky lásky a míru. Do popředí se dostává konzum, lidé nakupují o sto šest jídlo i dárky a místo pohody zažívají stále více stresu. Zkusme se společně na chvíli zastavit v předvánočním shonu a pojďme si připomenout, v čem vlastně spočívá skutečná podstata Vánoc.

Pokud budeme hledat kořeny dnešních vánočních svátků, museli bychom se podívat do velice daleké minulosti. Tyto svátky mají svůj počátek ještě v předkřesťanské éře, která jejich podstatu jako obvykle důkladně zamlžila. Vánoce jsou ve své původní podobě oslavou zimního slunovratu, což je astronomicky moment, kdy se Slunce na ekliptice dostane na nejjižnější místo své trasy a dosáhne obratníka Kozoroha. Na severní polokouli se tento den projevuje nejdelší nocí a nejkratším dnem, na jižní polokouli je tomu naopak.

Slunce je mnohem více než pouhý zdroj světla a energie. Naši předci si toho byli naplno vědomí, protože na Slunci závisela úroda a jejich šance na přežití. Slunce je dárce veškerého života zde na Zemi a odjakživa je ve všech kulturách uctíváno a považováno za představitele boha.

Od momentu podzimní rovnodennosti (cca 23. září) se na severní polokouli dny zkracují a noci prodlužují. Slunce tráví postupně na obloze stále méně času a tma tak získává stále více prostoru. Slunce je proto oslabené a z pohledu předků jeho moc v tomto období slábne. A to až do chvíle zimního slunovratu, kdy Slunce začne opět nabývat na síle a začne stoupat na obloze stále výše. Slunce se tak vrací zpět a prožívá znovuzrození, kdy postupně zraje do své životodárné síly.

Není vám tento příběh povědomý? Křesťanské pojetí Vánoc založené na narození Ježíše je pouhým umělým nasazením křesťanských témat na pradávné pohanské oslavy návratu boha Slunce. Křesťanství mělo ve zvyku staré obyčeje přetransformovat do křesťanských pojmů a podstata svátků, oslava znovuzrození boha Slunce, ustoupila do pozadí.

Zkusme se během svátků vrátit ke skutečné podstatě Vánoc. Rozsviťme svíčky či zapalme oheň v krbu, pomožme světlu získat převahu nad temnotou. Pomůžeme tak přivolat Světlo do našich životů. Návrat Slunce je totiž zárukou dalšího roku života plné radosti.

Všem čtenářům radostných zpráv děkujeme za přízeň a přejeme co nejkrásnější vánoční svátky!!

 

 

foto: http://pixabay.com/en/light-lighting-green-christmas-562557/


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 90 Kč
Zobrazit formulář pro nákup